Haber

ABD İran’dan Yemen’e patlayıcı madde taşıdığını iddia ettiği balıkçı teknesini durdurdu

ABD, Umman Körfezi’nde İran’dan Yemen’e büyük miktarda patlayıcı madde taşıdığı iddiasıyla bir balıkçı teknesini durdurdu.???????

ABD Donanmasından yapılan yazılı açıklamada, “8 Kasım’da ABD 5. Filosu, Umman Körfezi’nde İran’dan Yemen’e büyük miktarda patlayıcı madde de dahil olmak üzere silah yardım kaçakçılığı yapan bir balıkçı teknesini durdurdu.” ifadesine yer verildi.

???????ABD Sahil Güvenlik gemisi John Scheuerman ve güdümlü füze muhripi USS The Sullivans’ın tekneye milletlerarası sularda müdahale ettiği belirtilen açıklamada, ABD kuvvetlerinin, teknede roket ve füze yakıtı ile patlayıcıların üretiminde yaygın olarak kullanılan ve güçlü bir oksitleyici olan 70 tondan fazla amonyum perklorat bulduğu kaydedildi.

Açıklamada kelamlarına yer verilen ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı, 5. Filo ve Birleşik Deniz Kuvvetleri Kumandanı Yardımcısı Koramiral Brad Cooper, “Bu, boyutuna bağlı olarak bir düzineden fazla orta menzilli balistik füzeyi fırlatmaya yetecek kadar büyük miktarda patlayıcı maddeydi.” bilgisini verdi.

Aramada ayrıyeten 100 tondan fazla, patlayıcılarda kullanılan üre gübresi bulunduğu söz edilen açıklamada, teknedeki 4 Yemenlinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, ABD kuvvetlerinin, tekneyi 13 Kasım’da Umman Körfezi’nde batırdığı, 4 kişinin ise bugün Yemen’e transfer edildiği belirtildi.

ABD 5. Filosu, 18 Ocak’ta da Umman Körfezi’nde yasa dışı kaçakçılık yapmaya çalışan bir balıkçı gemisini durdurmuş ve 40 ton üre gübresi ele geçirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu