Haber

Abdülbaki Dakak’ın ölümü: CHP’nin atanması ve hükümete tepkisi

ANKARA– Urfa’da kaybolan 12 yaşındaki Abdulbaki Dakak, ailesi tarafından gönderilen Semerkand Vakfı’na bağlı medresenin yanındaki ahırda ölü bulundu.

CHP Küme Lideri Özgür Özel, Dakak’ın ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmayı yakından takip ettiklerini belirterek, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na söz konusu ölümün incelenmesi ve gerçeklerin ortaya çıkarılması için çalışma çağrısında bulundu.

CHP Kümelenmesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Kurulu üyeleri Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin olayı soruşturmak üzere görevlendirildiğini belirten Özel, “Bu olay Abdulbaki Dakak evladımızın eğitimi olduğu belirtilen kurum derhal kapatılmalıdır, adı geçen vakfa aittir. Benzer yerler bir an önce kontrol altına alınmalı” dedi.

‘BİNA TİPLERİ BAKANLIĞIN DENETİMİNDE OLMALI’

Türkiye’nin çocukların “toplum denetimi dışında tarikat ve cemaatlerin eline bırakıldığı” gerçeğiyle yüzleşmesi gerektiğini belirten Özel, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ülkemizde buna benzer olaylar çok sık yaşanıyor. Bu olaylarda Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının laikliği aşındıran uygulamaları ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın vakıf gibi görünen tarikat ve cemaatlerle çalışma alışkanlığı büyük rol oynadı.

“AKP iktidarının bilerek ve isteyerek kamuoyu denetimi dışında tuttuğu, adeta özendirdiği bu yapılar, çocuklarımızın gelişiminde önemli bir deformasyon yaratıyor. Bu tıbbi yapılar bir an önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetimi altına alınmalıdır. Cumhuriyetimizin kuruluş ideolojisine ve anayasaya açıkça aykırı hareket eden bu tür yapı ve yapılar hakkında Milli Eğitim Bakanlığının benzer felaketler yaşamadan gereğini yapması şarttır. “

‘ÖLÜMLERİN SORUMLUSU AK PARTİ’

Sözlerine şöyle devam etti:

“Enes Kara’nın Elazığ’daki cemaat yurdunda intihar etmesini unutmamız mümkün değil. 2013 yılında Türk Ceza Kanunu’nun kanuna aykırı olarak açılmasını 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandıran 263. maddesini tüm uyarılarımıza rağmen kaldıran Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı bu ölümlerin ve bu trajedilerin sorumlusudur. . Bu konuda mevzuatta atılması gereken adımlar başta olmak üzere kapsamlı bir çalışma hazırlayarak en kısa sürede kamuoyunun bilgisine sunacağız.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu