Ekonomi

Akaryakıt fiyatlarında iki önemli gelişme: Petrol fiyatları düştü, Irak’a ilk adım

Haberler7

Brent petrol fiyatları son hafta talep dalgalanmaları nedeniyle 87 dolardan 80 doların altına geriledi.

Petrol fiyatları, Çin’den gelen zayıf ekonomik veriler ve kış aylarındaki talep endişeleri ve ABD’de yakıt tüketiminde düşüş beklentilerinin talep görünümünün kötüleştiğine işaret eden bir dizi göstergeye eklenmesiyle üç ayın en düşük seviyesinde kaldı.

87 dolardan işlem gören petrol, gelen veriler sonrasında 80 doların altına geriledi. Brent Petrol 79,91 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatlarındaki bu düşüşün akaryakıt ve motorinde indirim şeklinde yansıması beklenirken henüz sektör temsilcilerinden bu konuda bir açıklama gelmedi.

IRAK-Türkiye PETROL HATTI İÇİN KRİTİK TOPLANTI

Bir diğer gelişme ise Irak’tan Türkiye’ye petrol akışıyla ilgili. . Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar ile Irak Petrol Bakanı Abdulgani’nin Ağustos 2023’te yaptığı görüşmenin ardından hattın çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeniden açılacağı açıklanan Irak-Türkiye boru hattıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. .


Irak hükümetinin petrol yetkilileri Çarşamba günü, Irak’tan Türkiye’ye petrol taşıyan boruların sınırdan yeniden akmaya başlaması gerektiğini tartıştı.

Reuters’in haberine göre, Çarşamba günü Dubai’de yapılan toplantıya APIKUR, Irak bakanlığı temsilcileri, Irak’ın kamuya ait petrol ihracat şirketi SOMO ve Dubai’deki Irak’ın Kuzey Petrol Şirketi katıldı.

Mart ayındaki tahkim kararının ardından Türkiye, Irak’ın kuzeyinden başlayan güzergahtan petrol akışını durdurmuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar geçen ay boru hattının işletmeye hazır olduğunu açıklamıştı ancak iki üst düzey Iraklı petrol yetkilisi, Irak’ın boru hattı sınırının hazır olup olmadığı konusunda Türkiye’den resmi bir bildirim almadığını belirtmişti.

Toplantıda her iki taraftan yetkililer, karşılıklı olarak kabul edilebilir ticari koşullar altında petrol üretimi ve ihracatına yeniden başlamanın aciliyetini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu