Haber

Arnavutluk-Türkiye İlişkileri Sempozyumu Tiran’da Başladı

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da “Arnavutluk-Türkiye ilişkilerinin dünü, bugünü ve geleceği” konulu uluslararası sempozyum başladı.

Alternatif Gelecek Vakfı (ALSAR) tarafından, Tiran Büyükelçiliği himayesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı ve Türkiye-Arnavutluk diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 100’üncü yılı münasebetiyle iki gün süren sempozyum düzenlendi. ilişkiler.

Sempozyumun açılış törenine Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay’ın yanı sıra ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, Arnavutluk kurumlarının temsilcileri, diplomatlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Atay, açılışta yaptığı konuşmada, dost ve kardeş ülke Arnavutluk’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin Büyükelçisi olmanın ayrıcalık olduğunu söyledi.

Mazlum milletlere ilham kaynağı olan, milli gayreti taçlandıran Cumhuriyetin, 100 yıllık çınar ağacının ikinci yüzyılında dost ve kardeş Arnavutluk’a iyilik ve güzellikler getireceğine inandığını paylaşan Atay, şöyle konuştu: “Çünkü Türkiye yükseldikçe Arnavutluk da yükseliyor. Arnavutluk yükseldikçe Türkiye de yükseliyor. Çok şükür görev sürem iki ülke arasında çok değerli bir yıldönümüne tanıklık etmemi sağladı.” dedi.

Atay, iki ülke arasındaki ilişkilerin yakın ve özel olduğunu vurguladı.

Bugün Türkiye ve Arnavutluk’un NATO üyesi ve Avrupa Birliği’ne (AB) aday ülkeler olduğuna dikkat çeken Atay, “İkisi de Avrupa Birliği ile entegrasyonu stratejik bir hedef olarak belirledi. İki ülke doğal stratejik ortaklıklarını 2019 yılı itibarıyla resmileştirdi. İkili alanda “Bölge planı ve uluslararası kuruluşlarda yakın iş birliği ve dayanışma artarak devam ediyor. Her iki ülke de Balkanlar’da kırılgan barış ve istikrarın korunmasına önemli katkılar sağlıyor.” sözlerini kullandı.

ALSAR Lideri Mehdi Gurra da sempozyumun yıl dönümünde Arnavutluk ile Türkiye arasındaki ilişkileri akademik çerçevede analiz etmeyi amaçladığını söyledi.

Son 30 yılın devletlerarası, resmi ve ilgili toplumlara olan ilginin ne kadar geliştiğini açıkça gösterdiğine işaret eden Gurra, “Türkiye, yeri doldurulamaz bir ortak, Avrupa yolumuzu güçlü bir destekçisi olarak yanımızda durarak göstermiştir. Her kritik anda, egemenliğimize sahip çıkmadan yanımızda olmak bizim için mutluluktur.” hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Arnavutluk arasında takdire şayan bir ekonomik, kültürel, eğitim ve askeri işbirliği bulunduğunu belirten Gurra, stratejik ortaklığın iki NATO üyesi ülke için değerli bir başarı olduğunu sözlerine ekledi.

“Arnavutluk-Türkiye ilişkilerinin dünü, bugünü ve geleceği” başlıklı sempozyumda Arnavutluk, Türkiye, Kosova ve Kuzey Makedonya’dan çok sayıda araştırmacı ve diplomat sunum yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu