Haber

Avrupalı ​​Çiftçiler Brüksel’de Protesto Etti

Brüksel’de çiftçiler, artan maliyetler, Avrupa Birliği’nin (AB) çevre politikaları ve ucuz tarım ürünü ithalatını Avrupa Parlamentosu (AP) önünde protesto etti.

Belçika ve İtalya başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden binlerce çiftçi Brüksel’deki AP binası önünde toplandı.

Çiftçiler, AB Liderler Zirvesi’nin yapıldığı alan çevresinde traktörleriyle trafiği kapattı.

Çiftçiler EP binasının önüne lastik, gübre ve odun bıraktılar ve Lüksemburg Meydanı’ndaki saman ve gübre balyalarını ateşe verdiler. Belçika polisi, çiftçilerin etrafa taş, yumurta ve torpido atmasını önlemek için halka açık olan AP kampüsünün girişlerini dikenli tellerle kapattı.

Protestocular “Çiftçi yoksa gıda da yok” pankartları açarak, tarım politikalarına aykırı sloganlar attı.

Çiftçiler, AB’nin serbest ticaret anlaşmalarındaki tarımsal ürün ithalatından, karmaşık piyasa düzenlemelerinden, sübvansiyon dağıtımındaki adaletsizliklerden ve sürdürülebilir tarıma geçişteki hatalardan kaynaklanan sorunlar yaşadıklarını belirterek, yaşanan kriz karşısında tarım ürünlerine daha yüksek fiyatlar ödenmesini talep etti. maliyetlerin artması.

Avrupa’da çiftçi protestoları

Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, Polonya, İtalya ve Macaristan başta olmak üzere pek çok AB ülkesindeki çiftçiler, son dönemde uygulanan tarım politikalarına tepki gösteriyor.

Çiftçiler tarafından eleştirilen konular arasında Birliğin tarım politikaları, doğayı koruma amaçları, sübvansiyonlardaki kesintiler, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan kaynaklanan yüksek elektrik, yakıt ve gübre maliyetleri, Ukrayna’dan gelen ucuz tahıl ürünleri ve su tasarrufu tedbirleri yer alıyor.

Avrupa’nın dört bir yanında çiftçiler, akaryakıt fiyatlarındaki artış, vergiler ve destek ödemelerinin yetersiz kalması nedeniyle geçen yıldan bu yana kamu kurumları ve çeşitli kuruluşların önüne çamur veya gübre dökerek veya yolları kapatarak protesto gösterisi yapıyor.

Avrupalı ​​çiftçiler, AB’yi “Yeşil Anlaşma kapsamında karbon gübre ve pestisit kullanımına ilişkin katı kurallar getirerek tarımsal üretimi zorlaştırmakla” eleştiriyor.

Polonya ve Romanya’da Ukrayna’dan ucuz tahıl ithalatının yasaklanması talebi öne çıkarken, İtalya’da Fransa’da akaryakıt fiyatlarının artması ve AB’nin “Yeşil Anlaşma” programı ve maliyetlerin artması tepkilerin odağında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu