Haber

Bakan Karaismailoğlu: Karaman YHT hattında 1 milyondan fazla yolcu seyahat etti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karaman-İstanbul, Karaman-Ankara hızlı tren (YHT) hattında bir yılda 1 milyon 194 binden fazla yolcunun seyahat ettiğini açıkladı.

Karaman YHT sınırıyla ilgili açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu, YHT hattının 8 Ocak 2022’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda açıldığını belirterek, hızlı, güvenilir ve konforlu ulaşımın vatandaşlardan yoğun ilgi gördüğünü vurguladı. Karaman-İstanbul-Karaman güzergahında 472 bin 532, Karaman-Ankara-Karaman güzergahında 721 bin 782 olmak üzere toplam 1 milyon 194 bini aşkın yolcunun YHT ile seyahat etmeyi tercih ettiğini kaydeden Karaismailoğlu, “448 yolcu var. Konya-Karaman arasında bin 245 yolcu.İstanbul-Karaman arasında 2, Ankara-Karaman arasında 4 olmak üzere toplam 6 sefer gerçekleştiriyoruz.Ayrıca tatil ve sömestr tatillerinde artan talebi karşılamak için ek seferler düzenliyoruz. Karaman-İstanbul arası günlük ortalama 1313, Karaman-Ankara arası günlük ortalama 2 bin 5 yolcuyu ağırladık.

Karaman’ın YHT ile tanışan 8. il olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, Konya-Karaman ortasında yolculuk süresinin ortalama 40 dakikaya, Ankara-Konya-Karaman ortasında ise 2 saat 40 dakikaya düştüğünün altını çizdi. . Karaismailoğlu, İstanbul-Karaman ortasındaki yolculuk süresinin 6 saat olduğuna da değindi. Ankara güzergahında Eryaman, Polatlı, Selçuklu, Konya ve Çumra olmak üzere 5 ara istasyon bulunduğunu kaydeden Karaismailoğlu, Bostancı, Pendik, Gebze, İzmit, Arifiye, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir, Selçuklu, Konya ve Çumra ara istasyonu bulunduğunu kaydetti. İstanbul güzergahındaki istasyonlar. Konya-Karaman hızlı tren hattı ile yük taşımacılığında hızın ve kapasitenin arttığına işaret eden Karaismailoğlu, kapasitesi 60 çift trene çıkarılan hatta yük trenlerinin de çalışmaya başladığının altını çizerek, şunları kaydetti: sınırdan bir yılda taşınan toplam yük miktarı ise 1 milyon 742 bin net ton. ‘DEMİRYOLU İLE YATIRIM SÜRECİNE GİRDİK’

Konya-Karaman demiryolu hattının Ulukışla-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep’e uzatılması çalışmalarının devam ettiğinin altını çizen Karaismailoğlu, “Ulaştırma 2053 Vizyonumuzu açıkladık. Bu vizyon çerçevesinde il sayımızı artıracağız. Hızlı trenle buluşanların yüzde 52’si demiryolları ile yatırımlar”Şehir içi raylı sistemlerle devam eden demiryolu yatırım bütçemiz 27 milyar dolara ulaştı. Ülkemizi Türk Yüzyılı ile birlikte özgün ve tarihi başlangıca hazırlıyoruz. Günlük tartışmalar yerine işimize, Türkiye’nin geleceğine odaklanıyoruz. Tüm Türkiye’deki çalışmalarımızla. Ülkemizin kalkınmasına katkı sağlıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu