Ekonomi

Bilecik’te ilk kiraz hasadı

‘Erkenci’ olarak adlandırılan kirazın ilk hasadı Bilecik’in Söğüt ilçesine bağlı Küre Köyü’nde yapıldı.

Bilecik’in kirazıyla ünlü Küre Köyü’nden ‘erkenci’ olarak anılan ‘erkenci’ kirazın ilk hasadı yapılırken, ilk hasatlar 25 ile 35 lira arasında oldu. Köylüler, çarşıda 25 lira olan kirazın Söğüt pazarında 60-70 liraya, İstanbul’da 100 liraya kadar çıktığını söyledi.

“Kirazın ilk hasadını büyüklüğüne göre 25 ila 30 arasında fiyatla satıyoruz”

Kiraz üreticisi Mehmet Emin Söğütlü, ilk hasadın başladığını belirterek, “Kirazları kilosu 25-30’a satıyoruz. Sabah erkenden buraya geliyoruz.”

“İlk hasadımız, fiyatlar fena değil, sadece daha fazlasını istiyoruz”

Kiraz üreticisi Hüseyin Konak ise 30 yıldır bu işi yaptığını anlatarak, “Kirazın çeşidi karabodur, İznik’ten gelen bir çeşit. Toptanda fiyatı şu an 25. 2 katına çıkar, 30’a ulaşabilir. Bu bizim ilk hasadımız. Fiyatlar.” Hayran değil biraz daha istedi. Hatta geçen sefer geldi bu kirazlara 35 gözüyle baktı ama biz 30 verdik. Söğüt pazarına baktık 60-70 arası satıyorlar ama yine de Allah razı olsun. Bunları buradan İstanbul’a gönderiyoruz” dedi.

“Genellikle İstanbul’da çalışıyoruz”

Küre’de ürünleri salona getiren üreticiye yardımcı olan Mehmet Emin Arslan, “Genellikle İstanbul’da çalışıyoruz. Şu anda kirazlarımız yeni başladı. Fiyatlar 20 lira ile 30 lira arasında. çok azdı, bu yıl geçen yıldan daha iyi. Yıl ortalamasına göre normaldir. Bu kiraz şu anda normal. Daha güzelleri geldi ve gelmeye devam ediyor. Allah’ın izniyle dönemimiz düzgün başladı ve bitiyor” dedi. – BİLECİK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu