Ekonomi

Bitcoin yarılanma olayının fiyat üzerinde sessiz bir etkisi var

Pazartesi günü sektördeki uzmanlara göre, Bitcoin topluluğunun Cumartesi günü 0014 GMT civarında gerçekleşen kripto para biriminin yarılanma olayını beklemesi, fiyatını önemli ölçüde etkilemedi.

Bitcoin’in protokolünde yeni Bitcoin yaratma hızını azaltmak üzere tasarlanmış planlı bir ayarlama olan yarılanma, yaklaşık her dört yılda bir gerçekleşiyor. Yarılanmanın fiyat artışlarıyla ilişkili olduğu önceki örneklere rağmen, Bitcoin’in değeri bu kez kayda değer bir değişiklik göstermedi ve Pazartesi günü 1415 GMT’de 66.300 $’dan işlem gördü.

Kripto para birimi geçen hafta %1,2’lik mütevazı bir kazanç elde etti ve Pazartesi günü %3,4 arttı. Bununla birlikte, geçen ay 73.794 $’lık rekor seviyeye ulaştığından beri net bir yön olmadan dalgalanıyor. Standard Chartered’ın (OTC:SCBFF) kripto kolu olan Zodia Markets’ta kıdemli bir tüccar olan Mick Roche, İran ve İsrail arasındaki gerilimin azalması gibi mevcut jeopolitik olayların Bitcoin’in fiyatı üzerinde yarılanmadan daha belirgin bir etkiye sahip olduğunu öne sürdü.

Küresel hisse senedi piyasaları Pazartesi günü, yatırımcıların Orta Doğu’da potansiyel bir tırmanma endişesiyle daha önce aldıkları savunma pozisyonlarını geri çekmesiyle toparlanma işaretleri gösterdi. Avusturyalı kripto para brokeri Bitpanda’nın CEO’su Eric Demuth, Bitcoin’in fiyat hareketlerinin daha geniş piyasa duyarlılığından giderek daha fazla etkilendiğini ve yarılanma olayı etrafında belirgin bir perakende ticaret faaliyeti modeli gözlemlenmediğini belirtti.

Kripto para ve hisse senedi alım satım davranışları arasındaki benzerliğe dikkat çeken Demuth, özellikle teknoloji hisseleri olmak üzere hisse senedi alım satımı yapan aynı kişilerin kripto piyasasında da faaliyet gösterdiğini belirtti. Spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) için potansiyel ABD düzenleyici onayını çevreleyen heyecan, Bitcoin’in 2022’deki birkaç düşüşten sonra toparlanmasına katkıda bulundu.

eToro’daki bir küresel piyasa stratejisti, Bitcoin’in “kurumsallaşmasına” doğru devam eden değişimi vurguladı. Perakende yatırımcılar şu anda Bitcoin piyasasına hakim olsa da, aracı kurum gelecekteki düzenleyici değişikliklerin şirketler, bankalar ve merkez bankaları için daha kolay Bitcoin sahipliğini kolaylaştırabileceğini öngörüyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir piyasa takipçisi olan CoinGecko’ya göre kripto para birimlerinin toplam değerinin yaklaşık 2,5 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Bununla birlikte, düzenleyiciler kripto para birimlerinin spekülatif olduğu, yüksek risk taşıdığı ve sınırlı pratik uygulamalara sahip olduğu konusunda uyarıda bulunmaya devam ediyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum için spot ETF’leri onaylayıp onaylamayacağına ilişkin kararı da bekleniyor. Demuth ve Roche, Mayıs ayında onay için umutların azaldığını belirtti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu