Haber

Bloomberg: Kürtler seçimlerden sonra belirleyici olacak

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg’de 14 Mayıs seçimlerine ilişkin bir analiz yayınlandı. “Seçimler bittikten sonra Erdoğan’ın ezeli düşmanları uzun süre belirleyici olacak” başlıklı analizde, “Yıllardır Meclis’ten dışlanan Kürt siyasetçilerin alışılmadık bir güce sahip olacağı” değerlendirmesine yer verildi.

‘Kürt siyasetçiler belirleyici güç olarak ortaya çıktı’

Selcan Hacaoğlu ve Fırat Kozok imzalı analizde şu ifadeler kullanıldı: “Recep Tayyip Erdoğan tarafından terörist ilan edilen Kürt siyasetçiler, Cumhurbaşkanı’nı devirmek için gündeme gelen muhalefette belirleyici bir güç olarak ortaya çıktı ve sonrasında hiçbir partinin mutlak çoğunluğu sağlayamaması riskini taşıyan çekişmeli seçimler. Ayrıca Parlamento’da bir güç haline gelebilirler.”

‘ERDOĞAN’IN MECLİS HAKİMİYETİ TEHLİKEDE’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’teki hakimiyetinin de “tehlikede” olduğunu yazan Hacaoğlu ve Kozok, HDP’nin aynı listeden aday olmaya karar verdiği Yeşil Sol Parti’nin “Milletvekili olarak konumunu koruyacak kadar sandalye kazanamayacağını” söyledi. Parlamentodaki en büyük üçüncü parti.” Yolda olduğunu yorumladı.

‘RAKİP ÇOĞUNLUĞU KÜRT EKİ İLE ALABİLİR’

Analizde Avrasya Grubu Avrupa Müdürü Emre Peker’in görüşlerine yer verildi. Peker, “Muhalefet ancak Kürt yanlısı Yeşil Sol ve onların sol ittifakının desteğiyle çoğunluğu elde edebilir. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığında Kürt seçmeni de kilit rol oynayacak.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu