Ekonomi

BRICS blockchain ödeme sistemi geliştiriyor

BRICS ittifakının üyesi olan Rusya, ticari anlaşmalarda devrim yaratacak yeni bir blockchain tabanlı ödeme sisteminin geliştirildiğini duyurdu.

Sistem, BRICS üyesi ülkeler arasında işlemlerin yürütülmesi için bağımsız bir mekanizma haline gelecek.

Blockchain Tabanlı Ödeme Sistemi Planları

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ittifakı, blockchain teknolojisini ve dijital yenilikleri kullanan bir ödeme sistemi geliştirmek için iş birliği yapmayı planlıyor. Bu gelişme, BRICS’in uluslararası parasal çerçeve içindeki etkisini güçlendirmeye yönelik daha geniş bir stratejinin parçası. Kremlin yardımcısı Yuri Ushakov, duyuruyu Salı günü Rus haber ajansı TASS’a verdiği röportajda yaptı. Ushakov, bu girişimin önemine vurgu yaptı.

Bu çabanın önemini vurgulayan Ushakov, yalnızca hükümetler, işletmeler ve genel nüfus için uygun değil, aynı zamanda siyasi etkiden arınmış ve ekonomik açıdan verimli bir sisteme duyulan ihtiyacın altını çizdi.

Ayrıca uluslararası işlemlerin güvenliğini sağlamak için ulusal para birimlerindeki ödemelerin artırılmasını ve muhabir bankacılık ağlarının çeşitlendirilmesini vurgulayan 2023 Johannesburg Deklarasyonu’nda belirtilen hedefleri de vurguladı. Ancak Ushakov, yeni BRICS blockchain ödeme sisteminin başlatılması için bir zaman çizelgesi açıklamadı.

BRICS vs Dolar

BRICS grubu ayrıca uluslararası ödemelerde ABD dolarına alternatifler arayarak dolarsızlaştırma yönünde aktif olarak çalışıyor. ABD doları dışındaki para birimlerini kullanarak Koşullu Rezerv Düzenlemesini geliştirmeye devam ederken, çabaları bir ödeme sisteminin ötesine geçiyor.

Ushakov, “Başta ABD doları dışında farklı para birimlerinin kullanımına ilişkin Koşullu Rezerv Düzenlemesi’nin geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam edecek.” diye vurguladı.

Blockchain tabanlı bir ödeme sistemine geçiş, küresel finansal trendlerle uyumludur. Finansal İstikrar Kurulu Başkanı Klaas Knot, geçtiğimiz günlerde G20 maliye bakanlarına yazdığı bir mektupta, kripto varlıklarının, tokenizasyonun ve yapay zekanın küresel finansal istikrarı korumak için en önemli öncelikler arasında olduğunu vurguladı.

TASS’ın yakın tarihli bir raporu, Rusya Maliye Bakanlığının, Bank of Russia ve diğer BRICS ortaklarıyla iş birliği içinde, “BRICS Köprüsü” çok taraflı ödeme platformunu geliştirmek için aktif olarak çalıştığını gösteriyor. Bu platform, dünya çapındaki para sisteminin etkinliğini ve erişilebilirliğini artırmayı amaçlamaktadır.

Bu haber ilk olarak Yoyodex sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu