Haber

Bursalı dağcılar Zorlu Kış Koşullarında Çataldağ’a Tırmandı

Bursa’da 3 dağcı zorlu kış şartlarında Çataldağ’a tırmanarak dondurucu soğukta kaldı. 1336 metre yükseklikteki uçurumun kenarına kurdukları çadırda konaklayan dağcılar, zirvede adrenalin dolu manzaraları kaydetti.

Bursa’da 3 profesyonel dağcı, 1336 metre yükseklikteki Çataldağ’a sportif tırmanış gerçekleştirdi. Zirveye çıktıktan sonra şiddetli fırtınaya yakalanan dağcılar, 300 metre yüksekliğindeki uçurumun kenarındaki granit kaya kütlesi üzerine çadır kurdu. -14 derecelik dondurucu soğuğa ve şiddetli fırtınaya aldırış etmeyen dağcılar, geceyi çadırda geçirdi. Bölgenin eşsiz manzarasını izlemek için Çataldağ’a çıkan dağcılar, gün doğumuyla birlikte bekledikleri manzaraya kavuşarak zirvede yaşadıkları fırtınayı ve sonrasındaki manzarayı kaydetti.

“-14 derecede bir gece geçirdik”

Zirvede yaşadıkları fırtınalı geceyi anlatan profesyonel dağcı İsmet Şentürk, “Türkiye’nin ikinci tescilli jeoparkı İda Madra, Balıkesir’in Susurluk ilçesine 20 kilometre uzaklıkta granit bir kütledir. Doğa sporcularının ve dağcıların özellikle ziyaret ettiği ve gezip gördüğü bir dağdır. Bu granit kütle sportif tırmanış ile ziyaret edilmektedir.Tırmanılabilmektedir.Klasik tırmanış yapan dağcılar da bulunmaktadır.Aynı zamanda normal sezonda bölgeden çok sayıda ziyaretçi gelip bu bölgeyi ziyaret etmektedir.Çok değerli bir bölgedir. Jeolojik yapısıyla doğal bir oluşum olan bölge. Bu bölgeyi kış mevsiminde kamp yaparak ziyaret ettik. Granit bir kütle üzerinde, şiddetli hava şartlarında. “Güneybatıdan esen rüzgar altında -14 derecede bir gece geçirdik. Doğada gördüğümüz oluşumlara hayran kaldık. Ağaçların orman yapısı, o kayaların jeolojik yapısı, kar kütlesi ve sisin oluşturduğu farklı şekiller bizlere hoş görüntüler sundu. Bu mutlulukları yaşamak bizi çok mutlu etti” dedi.

“Unutulmaz anlar yaşadık”

Zirveye çıktıklarında gördükleri doğal güzellikte unutulmaz bir manzarayla karşılaştıklarını belirten Şentürk, “Granit kütlesinin üzerinde yağış nedeniyle su akıntıları oluşuyor. Hava çok soğuk olduğu için üzerinde buz şelaleleri oluştu. Çok etkileyici gördük. Şu ana kadar gördüğümüz dağ manzaraları arasında unutulmaz anlar yaşadık. Uludağ’da “Çatal Dağı’nda çok farklı güzellikler olsa da kendine has bir yapıya sahip. Bu anlamda bölgemizde böyle bir güzelliğe sahip olmak hem doğal bir zenginlik hem de insanların burayı ziyaret etmesi açısından büyük fayda sağlıyor” dedi.

“300 metrelik uçurumun kenarındaydık”

İçlerindeki adrenalin tutkusuna engel olamadıklarını belirten Şentürk, “Geceyi 3 kişi çadırda geçirdik. Aslında amacımız çadır denilen çantanın içinde karda kalmaktı ama öyle bir şey vardı. Şiddetli kuzey rüzgarı yüzünden eşyalar elimizden uçup gidince bir daha bulma şansımız olmadı. Çünkü 300 metrelik bir uçurum vardı. “Çadır kurup uçurumun kenarında kaldık, çok yakın bir refakatçi eşliğinde. şiddetli rüzgar. Bizi buraya çeken şey adrenalin tutkusudur. Her zaman adrenalini yaşamak istiyoruz” dedi. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu