Ekonomi

Çin’deki Sanayi Şirketlerinin Karı Nisan’da Geriledi

Çin’in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaleti, Qiqihar’daki China First Heavy Industry’de bir atölye çalışması, 18 Nisan 2023. (Fotoğraf: Xie Jianfei/Xinhua)

PEKİN, 28 Mayıs (Xinhua) — Çin’deki büyük sanayi şirketleri, üretimdeki toparlanma ve hızlı gelir artışının ardından Nisan ayında karlarında daha dar bir düşüş kaydetmeye devam etti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan alınan veriler, yıllık temel faaliyet geliri en az 20 milyon yuan (yaklaşık 2,83 milyon ABD doları) olan Çin’deki sanayi şirketlerinin karlarının, Nisan ayında Mart ayına göre yüzde 1 puan, yıllık yüzde 18,2 düşüş olduğunu gösterdi. yılda. .

Kurumun verilerine göre bu şirketlerin nisan ayındaki birleşik gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 arttı. Bu bilgi bir önceki aya göre 3,1 puanlık bir artışa işaret ediyor.

Büro, izlediği 41 sektör kategorisinden 23’ünün Nisan ayında Mart ayına göre daha iyi kar performansı gösterdiğini bildirdi.

Yeni büyüme faktörleri ve daha düşük bir karşılaştırma tabanı nedeniyle, ekipman imalat sektörü Mart ayındaki düşüşü tersine çevirerek Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29,8’lik bir kâr artışı bildirdi.

Enerji sektörü, ekonomik toparlanmaya bağlı olarak artan talep nedeniyle Nisan ayında bir yıl öncesine göre yüzde 45,3 kar artışı bildirdi.

Kimya ve kömür madenciliği bölümleri, iki segmentteki keskin fiyat düşüşleri nedeniyle Nisan ayında sırasıyla yüzde 63,1 ve yüzde 35,7 düşen kârlarla başı çekti.

Ulusal İstatistik Ofisi istatistikçisi Sun Xiao, genel olarak sektör kârlarının toparlanma eğilimini sürdürdüğünü söyledi. Ancak yetkili, endüstriyel firmaların talebi sınırlayan sert ve karmaşık uluslararası ortam gibi zorluklarla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Pazar güvenini artırmak ve endüstriyel ekonominin toparlanmasını desteklemek için Sun, bir sonraki adımda pazar talebini canlandırmak ve artırmak için daha fazla çaba gösterilmesini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu