Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi’ne damga vuran FETÖ çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet ve Hükümet Liderleri 9. Zirvesi’ne katılmak üzere Özbekistan‘ın başşehri Semerkant’a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ebedi Şehir” Kongre Merkezi’ne gelişinde Mirziyoyev tarafından karşılandı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in ev sahipliğinde “Türk Medeniyeti için Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru” temasıyla Semerkant’ta düzenlenen TDT Devlet Liderleri 9’uncu Zirvesi öncesinde liderler aile fotoğrafı için bir araya geldi. Kongre Merkezi’nde çekilen aile fotoğrafında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile gözlemci ülkeler Türkmenistan Ulusal Kurulu Halk Maslahatı Lideri, eski Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban yer aldı.

“FETÖ İLE MÜCADELEDE DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUZ”

Aile fotoğrafı sonrası Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Liderleri 9’uncu Zirvesi başladı. Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir cinayet ve casusluk şebekesi olan FETÖ ile mücadelemizde siz kardeşlerimizin desteğine güveniyoruz. FETÖ’nün bertaraf edilmesi noktasında sizlerle her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu söz etmek istiyorum.” dedi.

“GEREKLİ MÜDAHALELERDE BULUNUYORUZ”

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Haklı uğraşında olduğu üzere barış arayışlarında da Azerbaycan’ın yanındayız. Ukrayna’da 9 aydır süren çatışmaların adil bir barışla sona ermesi için uğraş ediyor, besin krizinin önüne geçmek için de gerekli müdahalelerde bulunuyoruz.

“DÜNYANIN EN FAZLA MÜLTECİYE EV SAHİPLİĞİ YAPAN ÜLKESİYİZ”

2014 yılından bu yana dünyanın en fazla mültecisine mesken sahipliği yapan ülkeyiz. Sistemsiz göçün engellenmesi ve işbirliğimizi artırmamızda yarar görüyoruz. Ticaret, ulaştırma ve güç başlıklarında aramızdaki başlıkların derinleştirilmesine ehemmiyet veriyoruz. Türk Yatırım Fonu’nun mümkün olan en kısa müddette hayata geçmesi yararlı olacaktır.

Ortak coğrafyamız, stratejik güç koridorlarının kavşağında yer alıyor. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru sınırı global seviyede en başarılı güç projeleri ortasındadır. Güç alanında teşkilatımız bünyesinde ortak projelere bu nedenle büyük değer atfediyoruz. Bilimsel çalışmalarımıza sürat vermeliyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu