Ekonomi

Dolar ve altın haftaya rekorla başladı

Dolar/TL, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 23,50’yi aştı ancak haftayı öğleden sonra düşüşle 23,41’de tamamladı.

Dolar, düşük hacimli piyasada 23.65 liraya kadar yükselerek bu sabah yeni tarihi zirvesini gördü. Euro da benzer bir formda 25.53 lira ile rekor seviyeye ulaştı.

GRAM ALTINDA YENİ TOP

12 Haziran 2023 sabahı ons altın 1958 dolardan işlem görürken gram altın 1485 lirayı bularak tüm zamanların zirvesini yeniledi.

Spot piyasada altın satış fiyatları:

gram altın 1485 lira

Çeyrek altın 2470 lira

Yarım altın 4940 lira

Cumhuriyet altını 9935 lira

Gremse altını 24.284 liradan satılıyor.

EKONOMİ YÖNETİMİ BELİRLENDİ, ATILACAK ADIMLAR

Öte yandan, yeni ekonomi ekibi hızla şekillendi. Atılacak adımlar bekleniyor.

Merkez Bankası’nın yeni lideri Hafize Gaye Erkan, cuma günü görevini Şahap Kavcıoğlu’ndan devraldı. Şahap Kavcıoğlu, BDDK Başkanı oldu.

Piyasalar, yeni ekonomi yönetiminin hangi adımları atacağını ve bu adımları atarken elinin ne kadar rahat olacağını merakla bekliyor. Yeni TCMB Başkanı Gaye Erkan’ın ilk büyük sınavı, TCMB’nin politika faizlerini belirleyeceği Perşembe günü olacak. Yeni lider Gaye Erkan’ın enflasyonu düşürmek ve Türk lirasını cazip hale getirmek için faiz artırımına gidebileceği tahmin ediliyor.

GÖZLER FED VE ECB’DE OLACAK

Bu hafta gözler Fed ve ECB’nin faiz kararlarında olacak. Gram altın yatırımcıları doları izlemeye devam edecek. Bu nedenle Fed’in faiz kararı büyük önem taşıyor.

Fed ve ECB’nin politika faizlerinde herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor. Ancak liderlerin vereceği mesajlar daha dikkatli izlenecek.

Yurt içinde bugün cari açık rakamları izlenecek. Mevcut istikrarın Nisan ayında 4,5 milyar olması bekleniyor. Yıllık cari açığın ise 45,5 milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu