Ekonomi

Elektrikli Araçlar Kısa Vadeli Karları Etkilerken Jefferies Hertz Konusunda Tarafsız Kalıyor

Jefferies, Hertz’in (HTZ) notunu Al’dan Tut’a düşürdü ve 12 aylık tahmini hisse fiyatını (12,00 $’dan) 8,00 $’a düşürdü. Şirket, bunun elektrikli araç onarımı, artan işletme maliyetleri ve birim başına dağıtımla ilgili sorunlardan kaynaklandığını ve bunların araç kiralama şirketinin kısa vadeli karını kısıtlayabileceğine inandıklarını savunuyor.

Jefferies, şirket hisselerinin son 52 haftadaki en düşük değerinin %10 altında fiyatla işlem gördüğünü belirtiyor. Hisseler düşük fiyatlı görünse de analistler, şirketin üst üste iki çeyrek boyunca mali hedeflerini tutturamamasının ardından 2024 ve 2025 kâr projeksiyonlarına şüpheyle yaklaştıklarını belirtiyor.

Hertz, elektrikli araçlarla ilgili yüksek maliyetler, genel işletme giderleri ve varlık amortismanı gibi konularla ilgileniyor. Bu sorunlara ve öngörülen rakamlardaki düşüşe rağmen Hertz’in hisse fiyatı Kasım ayı ortalama fiyatına göre %5 arttı.

2024 yılının bir değişim dönemi olacağı ve faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kâr (FAVÖK) marjlarının %10’un oldukça altında kalacağı varsayılıyor. Hertz, elektrikli araç filosunu üçte bir oranında azaltmasına rağmen, araçların (özellikle elektrikli araçların) satış fiyatının yeniden sabitlenmesi nedeniyle elektrikli araçlarının artan tamir bakım maliyetleri, artan amortisman maliyetleri ve artan faiz oranlarıyla mücadele ediyor.

Bu nedenle Jefferies, 2023 yılı için öngörülen FAVÖK’ü 500 milyon dolar olarak tahmin ederek, öngörülen FAVÖK’ü %20, 2024 yılı için öngörülen FAVÖK’ü ise yaklaşık %40 oranında düşürdü.

Jefferies, şirketin hisse performansı üzerinde birincil etkinin acil fayda zorlukları olmasını bekliyor. Şirketin 2024 yılında kendi hisselerini geri almak yerine diğer finansal stratejilere öncelik vereceğini, bunun da hisse fiyatlarındaki artış potansiyelini sınırlayabileceğini öngörüyor. Jefferies, 2025 FAVÖK’ünün bir önceki yıla göre önemli bir artış göstermesine rağmen 2023 için öngörülen rakamları geçmeyeceğinden şüpheleniyor.

HTZ’nin hisse senedi fiyatı Cuma günkü piyasa açılışından önce %3 düştü.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu