Haber

FT: Lira değer kaybediyor, zengin Türkler altın alıyor

İngiltere’nin The Financial Times gazetesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) altın alımlarındaki yavaşlamaya rağmen Türkiye’de varlıklı kişi ve kurumların külçe altına olan talebinin 2023’ün ikinci çeyreğinde altın fiyatlarını yüksek tuttuğunu yazdı. Harry Dempsey imzalı haberde, Türkiye’de külçe altına talebin üç ayda yüzde 7 arttığı paylaşıldı.

Dünya Altın Konseyi’nin bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin raporu, Nisan-Haziran döneminde Türkiye’den 1.225 ton altın alındığını gösterdi. Haberde, Mayıs ayındaki seçimler ve sonrasında liranın rekor seviyede değer kaybetmesi üzerine Türk milyonerlerin ve şirketlerinin, özellikle tezgah üstü piyasada (OTC) değer koruma aracı olarak altına yöneldiği belirtildi. .

DÖNEMİN ZAYIFLIĞINA KARŞI KENDİNİ KORUMAYA ÇALIŞIYORLAR

Türkiye’de altına olan talebi takdirle karşılayan WGC baş piyasa stratejisti John Reade, OTC piyasasındaki 355 tonluk altın talebinin üçte ikisinden fazlasının Türkiye’den geldiği bilgisini de paylaştı. Piyasada varlıklı kişi ve şirketlerin eylemleriyle ilişkilendirilebilecek bir altın birikimi olduğuna dikkat çeken Reade, bu kişi ve kuruluşların paranın değer kaybetmesine karşı kendilerini korumaya çalıştıklarını ifade etti.

Gazeteye konuşan Reade, Türkiye’nin Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde cari açığı kontrol altına almak için altın ithalatını kalıcı olarak yasakladığını hatırlatarak, Türkiye’deki durumu bir anormallik olarak değerlendirdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu