Haber

İçişleri Bakanı Soylu, depremin merkez üssü Pazarcık’tan duyurdu: “Köylere konteyner dağıtacağız”

7,7 büyüklüğündeki depremin merkezi olan Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde, depremzedelerle iftar yemeği yiyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Buradan söylüyorum, deprem bölgesindeki köyler ağır yaralandı. hasarlı, orta hasarlı, yıkılmış hepsine konteyner vereceğiz” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilk depremin merkezi olan Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde düzenlenen iftar programına katıldı. Kurbanlarla birlikte oruç tutan Bakan Soylu, konteynerlerin deprem bölgesindeki köylerde evleri yıkılan ve ağır hasar gören vatandaşlara verileceğini söyledi. Bakan Soylu, daha inançlı şehirleri gelecek nesillere devredeceklerini belirterek, hayatta kalanların bir yıl içinde kalıcı konutlara taşınacağını kaydetti.

“Eskisinden daha güçlü olacağız”

Bakan Soylu, “Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın her birimize söyleyeceği bir şey var. Biri ‘Sizi yalnız bırakmayacağız, sonuna kadar yanınızdayız’ dedi. İkili, Allah nasip ederse ‘Biz işi önümüze aldık’ dedi. Burada kalıcı konutların temeli atıldı.Bu kalıcı konutlar bir yıl içinde geçecek inşallah.Ama bu da yetmez.Kahramanmaraş’ta, Pazarcık’ta, Afşin’de, Elbistan’da, Göksun’da, Türkeli’de, Hatay’da göreceksiniz. Adıyaman’da ve Malatya’da eskisinden daha güçlü olun” dedi.

“Geleceğe daha güçlü bir şekilde adım atacağız”

Gelecek nesillere daha güvenli bir şehir bırakacaklarını belirten Soylu, “Eskisinden daha sadık olacak. Eskisinden daha dayanıklı olacak. Sadece konut yapmayacağız! Okuldan hastaneye, oyun parkından parka, okuldan kültürden sanata, bize bırakılan daha güçlü bir mirasla geleceğe adım atacağız” dedi.

“Konteyner sayısı 100 bini geçecek”

AFAD ve Türk Kızılayı koordinasyonunda 2 milyon vatandaş için iftar sofrası kurulduğunu anlatan Bakan Soylu, “Ramazan ayındayız, bu ülkede binlerce iftar sofrası kuruldu. AFAD ve Kızılay olarak bağışçılarımızla birlikte 2 milyon hemşehrimize aynı anda iftar veriyoruz.660 bine çadır kurduk.2 milyon 650 bin kişi çadırlarda kalıyor.Konteyner sayısı 51 bini geçti, bir ay içinde ise konteyner sayısı 100 bini geçecek” dedi.

“Milletimiz sıcak ve imanlı bir yuvaya başını koyacaktır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugüne kadar verdiği sözleri yerine getirdiğini kaydeden Bakan Soylu, “Van’da deprem oldu, oradaki halkımızı sıcacık yuvasına götürene kadar oradan ayrılmadı. Elazığ, Malatya ve İzmir’de deprem oldu. Bir yıl içinde o evlerin kıymetli bir varlık olduğunu anlatan “Cumhuriyet tarihinin en büyük yangınlarında vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık. Evlerini de yaptık. Artık köylerde köy evleri yapılacak. Şehirlerde şehir evleri yapılacak. Milletimiz sıcak ve imanlı bir yuvaya başını koyacaktır” dedi.

“Pazarcık’ın kentteki enkazı bitti diyebiliriz”

Enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Soylu, “Enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Şu anda Pazarcık’ta enkaz bitti diyebiliriz. Hem hemen yıkılacak hem de enkaz aynı anda kaldırıldı.” Köyleriyle birlikte yüzde 85’i tamamlandı.İlk etabı 10 günde bitiriyoruz. Peki neyi bitiriyoruz? Hem acil yıkımı hem de enkazı kaldıracağız. Ondan sonra da ağır hasarlı olanları yıkacağız” dedi.

“Köylere konteyner vereceğiz”

Bakan Soylu, köylerde de afetzedelere konteyner verileceğini belirterek, “Burada nasıl konteyner kentler oluşturduk, çadırkentler oluşturduk, Kırıkkale Kaymakamımız köylerde de aynı şekilde yaptı. , Deprem bölgesindeki köylerin yıkıldığını, ağır hasarlı, orta hasarlı, yıkımlı olduğunu söylüyorum, hepsine konutlarının yanında konteyner vereceğiz” dedi.

Bakan Soylu, iftar programının ardından Pazarcık koordinatörü Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu’ndan ilçede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra Bakan Soylu, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve beraberindeki heyet ile birlikte Türkiye Obası Çadırkent’te yaşayan vatandaşları konuk etti.

Büyük çadırı da ziyaret eden Soylu, 9 yaşındaki Beyzanur Aktar’ın okuduğu “Bayrak” şiirini dinledi. Bakan Soylu, Kırıkkale Valiliği’nin yaptırdığı kütüphanede çocuklarla da yakından ilgilendi. Çocukların bayramdan sonra ilçede okullar açma arzusuna da işaret etti. – KAHRAMANMARAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu