Haber

Irak ve Suriye’de 19 ABD askeri travmatik beyin yaralanması geçirdi

İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırıları sonrasında Suriye’deki askeri üsler de saldırıların hedefi olmaya başladı.

ABD olası bir kara operasyonu öncesinde İsrail’e koruma kalkanı oluşturmaya çalışıyor.

Savunma Bakanlığı (Pentagon), bölgeye askerlerine ek olarak yeni hava savunma sistemleri gönderme kararı aldı.

Travmatik beyin hasarı geçirdiler

Pentagon, Irak ve Suriye’deki Amerikan üslerine düzenlenen saldırıların bilançosunu paylaştı.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen roket ve drone saldırıları sonrasında iki ülkede görev yapan 19 ABD askerine travmatik beyin hasarı teşhisi konulduğu belirtildi.

Saldırıların bilançosu

Daha önce yapılan açıklamada, 17 ve 18 Ekim saldırıları sonrasında 21 askerin hafif yaralandığı, ardından görevlerine döndüğü belirtilmişti.

Amerikan birliklerine 17 Ekim’den bu yana Suriye’de 12, Irak’ta ise 4 kez insansız hava araçları ve roketlerle saldırı düzenlendi.

ABD basını: Amerikan askerleri risk altında

Politico’ya göre Ortadoğu’daki üslerde yüzlerce ABD askerinin karşı karşıya olduğu beyin hasarı riskine dikkat çekiliyor.

İsrail Gazze’ye kara işgaline hazırlanırken bu riskin artması bekleniyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Amerikan birliklerinin korunmasına yardımcı olmak amacıyla bölgeye ilave gemi, uçak ve hava savunma birimleri gönderme kararı aldı.

Bu, Amerikan askerlerinin Ortadoğu’da yaşadığı ilk beyin hasarı değil. Pentagon, Mart ayında Suriye’de düzenlenen ve Amerikalı bir müteahhidin öldürüldüğü baskınlarda en az 23 askerde beyin hasarı teşhisi konulduğunu söyledi.

Travmatik beyin hasarının belirtileri

Beyin hasarlarının takip edilmesinin oldukça zor olduğu ve semptomlarının baş ağrısı ve baş dönmesinden bulanık görme, kafa karışıklığı ve kulak çınlamasına kadar değişebildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu