Haber

İstanbul’da sinagog saldırılarında ölenler anıldı

İSTANBUL’da 15 Kasım 2003 yılında iki sinagoga yapılan bombalı saldırıda ölenler anıldı.

15 Kasım 2003 günüydü. Sabah saatlerinde iki dakika arayla İstanbul’da iki sinagoga arkası gerisinde bombalı hücum düzenlendi.

Beyoğlu’nda bulunan Neve Şalom ve Şişli’deki Beth İsrael sinagoglarına yapılan hücumlarda 28 kişi hayatını kaybetti.Saldırının 19’uncu yıl dönümünde saat 09.23’te Şişhane’deki Barış Anıtı önünde gerçekleştirilen törene, Yağbasan Köylüleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri,  terör saldırısında hayatını kaybeden Murat Şahin’in yakınları katıldı.Bombalı taarruzda hayatını kaybedenler için hürmet duruşunda bulunuldu. Ömrünü yitirenler için olay yerine karanfiller bıraktılar. Anma merasiminde Sivas Divriği Yağbasan Köyü Derneği Lideri Ertuğrul Çiçekoğlu tarafından basın açıklaması yapıldı.  Çiçekoğlu, “Bundan tam 19 yıl evvel 15 Kasım 2003 tarihinde Şişhane Neve Şalom sinagoguna düzenlenen hain bir akın sonucu ortalarında eski dernek liderimiz Murat Şahin’in de ortalarında bulunduğu 28 yurttaşımız ömrünü yitirmişti. Kendisini ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızı ölümlerinin 19. yılında hürmet ve hasretle anıyoruz. Bizler 19 yıl boyunca yaptığımız anmalarda daima barış ve kardeşliğe vurgu yaparken terörü lanetledik, zira terör barış, müsamaha ve ortak ömür iradesinin yüreğine saplanan bir hançer olduğu ve terörü besleyen ve işleyenler ise bu hançeri saplayan cellatlardır. Tek maksatları ise karanlık ve kirli emellerini gerçekleştirmektir” dedi.

“İSTİKLAL’DE ÖLEN 2 KİŞİ DE DİVRİĞİLİYDİ”Pazar günü İstiklal Caddesi’ndeki hücuma da değinen Çiçekoğlu, “Ne yazıktır ki bu karanlık güçler tekrar Taksim’de kirli emellerini makus yüzlerini bize gösterdi. 2 Divriğili yurttaşımızla birlikte 6 insanımızı kaybettik ve yaralılarımız var. Terör, kan ve şiddetten beslenen bir insanlık kabahatidir. Bu hatası lakin aklı, ruhu ve vicdanı iflas etmiş kişi ve kümeler işleyebilir. Ülkemize ve milletimize yönelen bu canice akınlar kimden gelirse gelsin terörü ve dayanak verenleri, terörün gerisindeki iç ve dış güçleri nefretle kınıyoruz. 15 Kasım 2022 tarihinde yapmayı planladığımız anma törenimizi güvenlik gerekçesiyle iptal etmek zorunda kaldığımızı, aile ve dernek idaresinin ortak kararıyla liderimiz Murat Şahin’imizi de köyümüzün değerli büyüğü Ali Şahin’imizi anma programımızı sade ve yalın yapmak zorunda kaldık. Bu durumlar ışığında Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh sözü ile dünyada ve ülkemizde terör eylemlerinde şimdiye kadar hayatlarını yitirmiş insanlarımızı rahmetle anıyor, terörü tekrar tekrar kınıyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu