Haber

Kazakistan Dışişleri Bakanı Nurtileu, mevkidaşı Fidan ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu. İfade

Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtileu, ülkesi ile Türkiye arasındaki iş birliğinin kapsamını genişletmek gibi ortak bir hedefe sahip olduklarını söyledi.

Nurtileu, daveti üzerine Türkiye Dışişleri Bakanı olarak ilk kez Astana’da resmi temaslarda bulunan Hakan Fidan’ı Bakanlıkta karşıladı.

Önce yüz yüze, ardından heyetlerarası toplantıda bir araya gelen iki bakan, ortak basın toplantısı düzenledi.

Kazakistan Bakanı Nurtileu ise yaptığı açıklamada, kardeşi Hakan Fidan’ı Türk dünyasının anavatanı Kazakistan’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Altay ile Anadolu arasındaki mesafe ne kadar uzak olursa olsun kardeş halklarımızın tek bir dileği var ve bir rüya.” söz konusu.

Türkiye’nin Avrasya kıtasındaki değerli ve güvenilir ortaklarından biri olduğunu belirten Nurtileu, “Günümüzde Ankara’nın dünyadaki rolü ve prestiji artıyor. Türkiye, küresel krizin ve bölgesel çatışmaların çözümünde aktif rol alıyor. Türkiye’nin ekonomi, eğitim, dış politika ve diğer alanlardaki başarılarını takdir ediyoruz. Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılını ve Türk diplomasisinin 500’üncü yıl dönümünü kardeşim Hakan Fidan şahsında canı gönülden kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

İki ülke cumhurbaşkanları arasındaki kardeşliğe ve karşılıklı ilişkilere dikkat çeken Nurtileu, geçen yıl Kazakistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin “genişletilmiş stratejik ortaklık” düzeyine çıkarıldığını hatırlattı.

Nurtileu, iki ülke arasında imzalanan “genişletilmiş stratejik ortaklık” belgesinin, yalnızca ikili çıkarları değil, kardeş halkların geleceğe yönelik stratejik bakış açılarını da aynı doğrultuda birleştirdiğine dikkat çekti.

“Kazak-Türk etkileşimini tüm yönleriyle belirledik”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl karşılıklı resmi ziyaretlerde bulunduğunu belirten Nurtileu, “İki ülke arasında ortak tarih ve manevi miras temelinde iş birliğinin güçlendirilmesi, stratejik ortaklık seviyesinin artırılması konusunda mutabakata varıyoruz” ” söz konusu.

Bugünkü görüşmelerin dostluk, karşılıklı destek ve güven ruhuyla gerçekleştiğinin altını çizen Nurtileu, “Kazak-Türk etkileşiminin tüm yönlerini belirledik. Güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Diyalogumuzu daha da geliştirme konusunda mutabakata vardık.” ” sözlerini kullandı.

İki ülkenin birçok uluslararası meseledeki tutumlarının benzerliğine dikkat çeken Nurtileu, Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, İşbirliği ve Güven Konferansı gibi kuruluşlar çerçevesinde ikili iş birliğinin istenildiği gibi ilerlediğini vurguladı. -Asya’da İnşaat Önlemleri.

Nurtileu, özellikle Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) kapsamındaki ilişkileri ele aldıklarını belirterek, “Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde ortak projelerin kapsamının genişletilmesine dikkat çektik. Bu bağlamda TDT, Bu yıl kasım ayında Kazakistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 10. Yıl Devlet Liderleri Zirvesi’ne Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı da katılacak. “Erdoğan’ın ülkemize yapacağı ziyaretin üst düzeyde düzenlenmesine yönelik hazırlıkları görüştük.” dedi.

“Türkiye, Kazakistan’ın 4’üncü büyük ticaret ortağıdır”

Kazakistanlı Bakan, ülkesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerde ticari ve ekonomik işbirliğinin önemini vurguladı.

“Türkiye, Kazakistan’ın 4’üncü büyük ticaret ortağıdır.” Nurtileu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen yıl karşılıklı ticaret hacmi 6,3 milyar dolara ulaştı. Bu yılın ilk 7 ayında bu rakam 3,6 milyar dolara ulaştı. Önümüzdeki dönemlerde bu rakamı daha da artırma konusunda hemfikiriz. İki ülke arasında orta ve küçük ölçekli işletmelerin kurulması.” “Önemli bir gelişme var. Şu anda Kazakistan’da 4 bin 300’ün üzerinde Türk sermayeli şirket başarıyla faaliyet gösteriyor.”

Nurtileu, Türkiye’nin bugüne kadar Kazakistan ekonomisine 4,7 milyar dolarlık doğrudan yatırım yaptığını ve ülkedeki en büyük 10 yatırımcı arasında yer aldığını belirtti.

Şu anda 31 yatırım projesinin hayata geçirildiğini, 50 projenin de değerlendirildiğini bildiren Nurtileu, “Ülkelerimiz gelecekte karşılıklı yatırım düzeyinin artırılması konusunu teyit etti. Yeşil ekonomi potansiyeli, bilgi Kazakistan’da teknoloji, uzay ve sanayi sektörleri yüksek. Bu nedenle Kazakistan’a gelmeyi planlıyorlar.” “Türk şirketlerine ve yatırımcılara gerekli desteği vermeye hazır olduğumuzu belirttim.” söz konusu.

Nurtileu, dünyada jeopolitik ve jeostratejik istikrarsızlıkların yaşandığı bu dönemde ulaştırma ve transit sektöründeki fırsatların arttığının altını çizerek, “Trans-Hazar Uluslararası Taşımacılığının potansiyelinin tam olarak kullanılması konusunda hemfikir olduğumuzu özellikle vurguladık. Koridor ve ulaşımın bu doğrultuda artması.Ayrıca transit yönlerin çeşitlendirilmesi, Kazakistan-Türkmenistan- “Türk tarafının İran-Türkiye demiryolunu kullanması konusunu da görüştük.” dedi.

Nurtileu, Kazak-Türk ilişkilerinde önemli konulardan birinin savunma sanayi alanında iş birliği olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Ülkelerimiz arasındaki kültürel ve insani ilişkileri güçlendirmek ve bu alanda projeler hayata geçirmek konusunda mutabakata vardık. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin Kazakistan’da şube açması konusunu görüştük. Türkiye’de eğitim gören öğrenci sayımız son yıllarda hızla arttı. Şu anda 8 bin 100 öğrencimiz Türkiye’de” dedi. Ayrıca iki ülke arasındaki uçuş sayısı da 40’tan 93’e çıktı. Başkentlerimiz arasında direkt uçuşlar başlatıldı. Diğer şehirlerimiz arasında da direkt uçuşların açılması planlanıyor. Bunların hepsi iki ülkeyi yakınlaştıran faaliyetlerdir.”

Nurtileu, bugün iki ülke arasındaki ilişkileri hızlandıracak yeni adımlar attıklarını belirterek, “Ortak hedefimiz Kazakistan ile Türkiye arasındaki iş birliğinin kapsamını genişletmektir.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu