Haber

Moskova ile Ankara arasında anlaşmazlık iddiası

Rusya’nın Türkiye’de kurmak istediği doğalgaz merkezinin, bundan hangi ülkenin sorumlu olacağı konusundaki görüş ayrılıkları nedeniyle ertelendiği iddia edildi. Reuters Haber ajansına konuşan ve isminin gizli kalmasını isteyen projeye yakın iki kaynak, Moskova ile Ankara’nın kurulacak merkezin kontrolünün kimin olacağı konusunda henüz anlaşmaya varmadığını belirtti. Medyaya konuşma yetkisi olmadığı için adını vermeyen kaynaklardan biri, “Yönetimde sorunlar var. Merkezi kimin yöneteceği tartışılıyor.”

Rus enerji devi Gazprom’dan bir kaynak da planlanan merkezin yönetiminde “sorunlar” olduğunu doğruladı. Reuters’in bilgi istediği Gazprom ve Türkiye Enerji Bakanlığı herhangi bir açıklama yapmadı.

Vladimir Putin’in bir yıl önce dile getirdiği fikir

Rus doğal gazını Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya, oradan da diğer Avrupa ülkelerine taşıması planlanan Kuzey Akım boru hatlarına kim tarafından yapıldığı henüz belirlenemeyen saldırının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen yılın ekim ayında Türkiye’deydi. . Doğal gaz depolama ve dağıtım merkezi kurma fikrini gündeme getirdi.


Vladimir PutinFotoğraf: Sergei Bobylyov/TASS/REUTERS

Moskova, Avrupa ülkelerine doğalgaz satışının ciddi oranda azalması nedeniyle Türkiye’de kurulacak bir depolama ve dağıtım merkezinin doğalgazın farklı şekilde ihraç edilmesini mümkün kılacağını düşünüyor. Bu sayede Rusya’dan doğrudan doğalgaz almak istemeyen Avrupa ülkelerinin de Türkiye’deki merkezden doğalgaz ithalatı yapabilmeleri öngörülüyor.

Rus doğalgazı şu anda Mavi Akım ve TürkAkım boru hatlarıyla Türkiye’ye geliyor. TürkAkım Boru Hattı, Macaristan, Yunanistan, Bosna-Hersek, Romanya ve Sırbistan gibi Avrupa’nın güneydoğusundaki ülkelerin doğal gaz ihtiyaçlarının karşılanmasında da kullanılabilecek.

Batılı ülkeler projeye soğuk bakıyor

Bazı Batılı başkentler, Ukrayna Savaşı nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımları ihlal edebileceği korkusuyla, Rus doğal gazını depolayacak Türkiye’de olası bir merkezin kurulmasına sıcak bakmıyor.

İhtiyaç duyduğu doğal gazın neredeyse tamamını ithal eden Türkiye, hem doğal gaz hem de sıvı doğal gaz (LNG) konusunda kapsamlı bir altyapıya sahiptir. Ankara, hem bu hatlar hem de ticari ilişkileri nedeniyle kendi topraklarında büyük bir doğalgaz depolama ve dağıtım merkezi kurmanın faydalı olacağını düşünüyor.

Vladimir Putin, geçtiğimiz temmuz ayında yaptığı açıklamada, söz konusu merkezin halen gündemde olduğunu ve ülkesinin bunu Türkiye’de kurmak istediğini belirtmiş; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 4 Eylül’de Soçi’de yaptığı görüşmede Gazprom’un süreçle ilgili Türk enerji şirketi BOTAŞ ile iletişim halinde olduğunu belirtti.

Reuters/ET, İngiltere

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu