Ekonomi

Naci Görür’den İstanbul deprem uyarısı

prof. Naci Görür, Adana’nın Kozan ilçesinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi.

prof. Naci Görür, Adana bölgesinin hassas olduğunu belirterek değerli uyarılarda bulundu.

Olası Marmara depremini değerlendiren Prof. Dr. Naci Görür, depremin kesin olarak yaklaştığını belirtti.

“Kırılmamış faylara aktarılan enerji”

prof. Kahramanmaraş’ta depremlerin yaydığı enerjiyi hatırlatan Naci Görür, şunları söyledi:

“Bugün sarsıntılı faylar çoğunlukla sola doğrultulu doğrultu atımlı faylardır. 6 Şubat’ta Güneydoğu’da yani Doğu Anadolu fayı üzerinde büyük bir deprem oldu. Doğu Anadolu fayının devamı olan Meyyit Deniz dahil alttan üstten Diyarbakır dersek Hatay’a kadar büyük bir deprem kuşağı oldu. Arka arkaya 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

Muazzam bir güç açığa çıktı. Yanılmıyorsam 4 milyon ton TNT’ye eşdeğer bir güç sözü ortaya çıktı. Tüm bu güç artık kaybolmuyor. Bu gücün bir kısmının kırılmadan yüzde 20’ye kadar çıkabileceğini varsayıyorum. O bölgedeki kırılmamış fay veya faylara aktarılır. Bu enerjiyi sadece deprem oluşturan faya değil, komşu faylara da ilgili olsun ya da olmasın aktarır.

O yüzden 6 Şubat depremlerinden sonra 7 Şubat’ta hızlıca Adana ve Hatay’a sahip çıkılması gerektiğini söyledim. Sırf bu bahsettiğim transfer olayı yüzünden ve gerçekten de 15 gün sonra Hatay’da 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 15 gün önce söyledik. Belki de Hatay konusunda dikkatli olmak için. ‘Adana’dan da sakının’ dedik.

“Adana bölgesi hassasiyetini koruyor”

prof. Dr. Naci Görür, Adana’da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremle ilgili şunları söyledi:

“Şimdi, bugün Adana’da 5.5, 5.6 büyüklüğünde deprem var. Adana’da Doğu Anadolu fay zonları ile ilgili veya yakınında sarsıntı üretecek çok sayıda fay ve fay saçağı bulunmaktadır. Adana’da makul yerlerde bariz yıkıma neden olan 5.6 büyüklüğünde deprem oldu. Şimdi Adana bölgesi hassasiyetini koruyor.

Diğer faylarda ne kadar stres transferi var, ne kadar stres birikiyor bilmiyoruz. Diyelim ki, Adana havzasındaki birçok fay uzun süredir orada gerilim biriktiriyorsa ve 6 Şubat sarsıntıları orada düzgün gerilim biriktirmiş olan faya bir güç aktarıyorsa; o fay için bardağı taşıran son damla olabilir ve bir dereceye kadar depremlere neden olabilir.

Dolayısıyla ‘Adana’da dikkatli olun’ dediğimizde ‘Kıbrıs’ta dikkatli olun’ bile dedim. Celal Şengör Bey de hem Adana’da hem de Kıbrıs’ta dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Bunu söylememizin sebebi bu iki büyük deprem ve oradaki levha hareketlerinden dolayı Anadolu levhasının 7 metre, Arap levhasına göre güney-güneybatıda 7 buçuk metre olması nedeniyle bir gerilim aktarıyoruz. Adana havzasındaki, Kıbrıs’taki ve o bölgedeki faylar ve oradaki fayların gerilimi diyelim. Bunu sahada değişiklik yapmış olabileceği öngörüsüyle söylüyoruz.

Ama şimdi bana Twitter’dan yazıyorlar. Özellikle Adana’da yaşayanlar, ‘Efendim daha büyük deprem olur mu? Nerede olacak? Nasıl olacak?’ Bir anlamda, bilmediğimiz bu tür bahisler hakkında bizi bir şeyler söylemeye zorluyorlar. Büyük bir beyin sarsıntısıydı. 5.6 diyelim. 5.6’dan küçük, 4.6 ve altında depremler olacak. Net bir mühlet olana kadar, bariz bir sıklıkta gerçekleşecek” dedi.

“O kolların, o dalların kırılmasını bekliyoruz”

Olası Marmara depremi ile ilgili uyarıda bulunan Prof. Aslında farklı şubeler var. O kolların, o kolların kırılmasını bekliyoruz. İstanbul’da sallama önemli, değişen bir şey yok. Her zaman söylediğimiz gibi İstanbul’u depreme hazırlamamız gerekiyor. Kişisel olarak yapmalısın. Bu işin bir anlamı yok. Her zaman söylüyorum, seferberlik ortamında yapılmalı. İstanbul’da sarsıntının yaklaştığı kesin.

Yapılan çalışmalarda, hızlı ve her an gerçekleşebilmesi şartıyla, 1999 depremlerinden başlayarak 1999’dan itibaren 30 yıl içinde olma olasılığının yüzde 62 olduğu belirtildi. Burada 23, 24 yıl geçti. Bu olasılıktan dolayı bence daha umutsuz sonuçlara ulaşılıyor.

Çünkü bu Kuzey Anadolu fayının kuzey kolunda her yıl iki buçuk santimetrelik bir harekete karşılık gelen gerilim artışı oluyor. Ayrıca Türkiye’deki bu tür büyük depremlerin kesinlikle Anadolu fay kuşağına gerginlik kattığını göz önünde bulundurursak, yani bu işin çok uzun sürmesi mümkün değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu