Haber

Olağanüstü hal ilan edilen illerde engelli ve yaşlı bakım hizmetlerinde gelir şartı aranmayacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca olağanüstü hal (OHAL) ilan edilerek bu illerden diğer illerdeki kurumlara devredilen illerde engelli ve yaşlılara bakım hizmeti sunmak için aranan gelir kriteri kuralı kaldırılacak. OHAL döneminde aranıyor.

Olağanüstü Hal Kapsamında Sosyal Hizmetler Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, olağanüstü hal ilan edilerek sevk edilen illerde bulunan engellilerin, yurt genelindeki özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti verebilmeleri için durumlarını gösteren sağlık raporu olması şartı aranır. bu illerden diğer illerdeki kurumlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca ağır özürlülük ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu zorunluluğu getirilmiştir. Listede yer alan gelir kriteri şartları OHAL süresince aranmayacak.

65 yaş üstü Türk vatandaşlarına hizmet satın alınarak bakım hizmeti verilebilmesi için 2828 sayılı Kanun’da yer alan gelir kriteri olağanüstü hal süresince dikkate alınmayacak.

Olağanüstü Hal ilan edilen illerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı teşkilatında sürekli işçi olarak çalıştırılanlar, bakım ve bakım hizmeti alanların nakledildiği illerde ihtiyaç sahibi birim veya servislerde geçici olarak görevlendirilebilir. ilgili mevzuatta yer alan şartlara ve kısıtlamalara tabi olmaksızın Olağanüstü Hal’in gerektirdiği haller nedeniyle.

Olağanüstü Hal ilan edilen illerde, 2828 sayılı Kanun kapsamında yapılan engelli ikametgahı bakım ödemeleri, sosyal ve ekonomik destek ödemeleri, koruyucu aile ödemeleri ile OHAL kapsamında ödenen yaşlı ve engelli aylıkları Kanun No.lu hak sahiplerinin ölümü halinde geri alınmayacaktır.

muradiyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu