Ekonomi

Oracle hisseleri, Elon Musk’ın xAI’si ile 10 milyar dolarlık bir pazarlık haberinin ardından yükseldi

Elon Musk’ın xAI adlı yapay zeka alanında uzmanlaşmış şirketi, Salı günü Information tarafından bildirildiği üzere, şu anda Oracle Corporation (ORCL) ile bulut sunucularında bilgi işlem kapasitesi kiralamak için 10 milyar dolarlık olası bir anlaşmayı görüşüyor. Bu bilgi, söz konusu görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan bir kişiden geliyor.

Bu haberin ardından Oracle’ın hisse senetlerinin değeri işlem günü boyunca %3,6 oranında arttı.

Bu anlaşmanın tamamlanması halinde xAI, Musk’ın OpenAI ve Alphabet Inc. (NASDAQ:GOOGL) gibi diğer önde gelen yapay zekâ kuruluşlarına karşı rekabet edebilmek için sermaye sağlamaya çalıştığı Oracle’ın en önemli müşterilerinden biri haline gelecek.

xAI ve Oracle arasındaki görüşmeler halen devam ediyor ve başarılı bir sonuca varacakları garanti değil. Daha önce, geçtiğimiz ay, xAI’nin 3 milyar dolar fon elde etmek için görüştüğüne dair haberler vardı, bu da şirketin değerlemesini 18 milyar dolara çıkaracaktı.

Oracle’ın kurulmasına yardımcı olan ve Musk’ın kişisel bir tanıdığı olan Larry Ellison, Eylül ayında xAI’nin Oracle’ın ikinci nesil bulut altyapısını kullanarak yapay zeka modellerini iyileştirmek için bir anlaşma yaptığını açıkladı. Oracle ayrıca bu ayın başlarında veritabanı sistemini yapay zeka işlevlerini geliştirmeyi amaçlayan yeni bir güncellemeyle geliştirdi.

xAI, Nvidia Corporation’ın (NVDA) H100 yapay zeka işlemcilerinin birincil müşterisidir ve bu işlemcilerden 15.000’den fazlasını kullanmaktadır. Musk, Nisan ayında xAI’nin Grok adlı konuşma aracının daha gelişmiş bir yinelemesini erken değerlendiricilerden oluşan seçkin bir gruba ve sosyal medya hizmeti X’teki mevcut üyelere sunmayı planladığını duyurdu.

Bu metin yapay zeka yardımı ile üretilmiş ve çevrilmiş olup bir insan editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haberkaracabey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu