Haber

Peru’daki Bağımsızlık Günü etkinliklerinde hükümet karşıtı protesto

– Peru’daki Bağımsızlık Günü etkinliklerinde hükümet karşıtı protesto

LIMA – Peru’da yüzlerce kişi Bağımsızlık Günü’nde düzenlenen etkinliklerde Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte’yi protesto etti.

Peru’da halk, 28 Temmuz Bağımsızlık Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte’yi protesto etti. Başta işçi konfederasyonu olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşlarının örgütlenmesiyle başkent Lima ile doğudaki Puno, Santa Lucia ve Lampa kentlerinde yüzlerce kişi sokaklara döküldü. Protestolar nedeniyle ülkenin güneyindeki bazı yollar trafiğe kapatıldı. Polisin gösterilere müdahalesi gecikmedi. Lima’da yürümek isteyen gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Protestocular ile polis arasında arbede çıktı. Göstericiler basına yaptıkları açıklamada, önceki protestoları kanlı bir şekilde bastıran Dina Boluarte’nin cumhurbaşkanlığına karşı olduklarını belirterek, erken seçime gidilmesini ve ülkede barış ortamının sağlanmasını savunduklarını belirttiler.

Boluarte’den özür

Aralık 2022’de Peru’da yaşanan siyasi kriz sonucunda eski Peru Devlet Lideri Pedro Castillo tutuklandı ve yerine Dina Boluarte getirildi. Boluarte’nin göreve gelmesinin ardından düzenlenen gösterilere güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu en az 49 kişi hayatını kaybetti. Bağımsızlık Günü nedeniyle bugün mecliste konuşma yapan Boluarte, geçen yılki protestolarda hayatını kaybedenlerin yakınlarından devlet adına özür diledi. Boluarte, olaylardaki ölüm ve yaralanmaların kimsenin istemediği bir sonuç olduğuna da değindi.

haberkaracabey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu