Ekonomi

SPK dolandırıcılık uyarısı yaptı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), “Kurulumuzun, şahıslara idari para cezası uygulanmadan önce telefonla arayarak uzlaşma başvurusunda bulunup bulunamayacaklarını sorma veya belirli IBAN numaralarına para gönderilmesini isteme gibi bir uygulaması yoktur. .” açıklama yaptı

SPK açıklamasında, yatırımcının son dönemde Kurul’a ulaşan telefon görüşmeleri üzerine, kendisini SPK veya başka bir kurum çalışanı, arabulucu veya vekil olarak tanıtan ve Kurul personelinin adını veya farklı unvanları kullanan vatandaşlar, vatandaşlardan; idari para cezasına veya kumara konu olamaz. Kurulun borcu nedeniyle veya Kurulun aracılık faaliyeti nedeniyle para gönderme talebi doğrultusunda bilgi alındığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Kurulumuzun şahısları telefonla arayarak idari para cezası tesis edilmeden uzlaşma talebinde bulunup bulunamayacaklarını sorma veya makul IBAN numaralarına para gönderilmesini talep etme uygulaması bulunmamaktadır. Söz konusu faaliyette bulunanlar, dolandırıcılık olarak değerlendirilebilir, prestij olmamalıdır.

Kurulumuza ulaşan yatırımcı şikayet ve başvurularından tespit edildiği kadarıyla Komitemiz, Türk Ceza Kanunu’nun 157 ve devamı gereğince Cumhuriyet başsavcılıkları nezdinde kullanılan telefon numaralarına ilişkin olarak ivedilikle hata duyurusu yapacaktır. dolandırıcılık yasasının uygulanması. Öte yandan, telefon dolandırıcılığı mağduru olan kişilerin de kabahat şikayetinde bulunarak zararlarını tazmin etmek için tüm yasal haklarını kullanmalarının mümkün olduğunu hatırlatmakta fayda var.

haberpazaryeri.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu