İş

Tesla, Kaliforniya’daki fabrikasında ırkçı önyargı iddiaları nedeniyle yargılanabilir

ABD Bölge Yargıcı Jacqueline Scott Corley, yakın tarihli bir mahkeme sürecinde Tesla’nın ABD Eşit İstihdam Fırsatı (EEOC) tarafından açılan bir davayı reddetme talebinin reddedilebileceğinin sinyalini verdi. Dava, elektrikli araç üreticisini Fremont, Kaliforniya’daki montaj fabrikasında Siyah işçilere yönelik yaygın tacize izin vermekle suçluyor.

Duruşma sırasında Yargıç Corley, Tesla’nın avukatlarının EEOC’nin yaygın yasadışı ırk ayrımcılığı iddialarına olgusal destek sağlayamadığı yönündeki iddialarına sık sık karşı çıktı. Geçen yıl açılan davada, 2015’ten günümüze kadar olan dönemde, Siyah çalışanların ırkçı hakaretlere ve gamalı haç ve ilmik gibi saldırgan duvar yazılarına maruz kaldıkları iddia edilen olayların ayrıntıları yer alıyor. Ayrıca Tesla’nın şikayetleri yeterince soruşturmadığı da iddia ediliyor.

CEO Elon Musk tarafından yönetilen Tesla, aynı zamanda Kaliforniya’daki bir sivil haklar kurumunun açtığı başka bir davada ve 6.000 Siyah çalışanı temsil eden bir toplu davada da benzer iddialarla mücadele ediyor. Şirket tüm davalarda herhangi bir suiistimali sürekli olarak reddetti.

Tesla’nın avukatı Raymond Cardozo, Yargıç Corley’e EEOC’nin davasının inandırıcılıktan yoksun olduğunu çünkü ayrımcılığa maruz kalan işçileri ya da fabrika içinde yaşandığı iddia edilen olayların kesin zamanlamasını ve yerini belirtmediğini savundu. Cardozo, fabrikadaki her Siyah olmayan kişinin 2015’ten 2024’e kadar her Siyah kişiye karşı ayrımcılık yaptığı iddiasının mantıksızlığını vurguladı.

Ancak Yargıç Corley, davada adı açıklanmayan bir işçinin EEOC’ye üretim hattındaki beyaz iş arkadaşları ve amirler tarafından son derece saldırgan bir ırkçı hakaretin yaygın olarak kullanıldığını bildirdiği özel bir durumu vurgulayarak bu görüşe karşı çıkmıştır. İşçinin isminin olmamasının iddianın inandırıcılığını azaltmadığını kaydeden Cardozo, Tesla’nın duruşma öncesi keşif aşamasında daha fazla bilgi toplama fırsatına sahip olacağını belirtti.

Cardozo, daha ayrıntılı iddialar olmadan Tesla’nın sözde ayrımcılığı ele alamayacağına dair endişelerini dile getirdi. Bununla birlikte Yargıç Corley, Tesla’nın savunması tarafından sunulan argümanlar karşısında ikna olmamıştır.

Yargıç Corley kararı için bir tarih belirtmezken, Tesla’nın toplu dava ve Kaliforniya ajansının açtığı dava sonuçlanana kadar davanın durdurulması yönündeki alternatif talebine de şüpheyle yaklaştı.

EEOC, belirtilmemiş sayıda Siyah çalışan için belirtilmemiş telafi edici ve cezai tazminatlar ve Tesla’nın ayrımcılık ve misillemeyi önlemek için politikalarını değiştirmesini zorunlu kılan bir mahkeme kararı istiyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu