Haber

Türkiye 5. sırada: Avrupa’ya 6 ayda 26 binin üzerinde sığınma başvurusu

2023 yılının başından bu yana 26 binden fazla Türk vatandaşının Avrupa ülkelerine iltica başvurusunda bulunduğu ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) sığınma başvurularında Suriye, Afganistan, Venezuela ve Kolombiya’nın ardından beşinci sırada yer aldığı bildirildi.

ANKA’dan Melis Yıldırım’ın AB kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, AB ve Schengen ülkelerinin konsolosluklarına 2022’de dünya çapında 7,5 milyondan fazla kısa süreli vize başvurusu geldi. Türkiye’de ise bu sayının 2021’de 271 bin 997 olduğu hatırlatıldı.

VİZE BAŞVURULARINDA TÜRKİYE BİRİNCİ

İstatistiklere göre Türkiye vize başvurularında ilk sırada yer alıyor. Türkiye’yi Rusya ve Hindistan takip ediyor. Türk vatandaşlarının Türkiye’den yaptığı vize başvurularında ret oranının yüzde 15,37 olduğu, dünya ortalamasının ise yüzde 17,9 olduğu da belirtildi. 2021’de yüzde 16,9 olan ret oranı, 2022’ye göre yüzde 10 düşüş gösteriyor.

Çok girişli vize alan ülkeler arasında Türkiye’nin yüzde 78,1 ile ilk sırada yer aldığı, bu oranın dünya çapında yaklaşık yüzde 58 olduğu öğrenildi. Sürecin uzun sürdüğü belirtilirken, bu durumun sebebinin ‘sadece bir yılda üçe katlanan başvuru sayısı, hatalı başvurular vesaire’ olduğu kaydedildi.

2023’ün başından bu yana 26 binden fazla Türk vatandaşı Avrupa’da iltica başvurusunda bulundu; Türkiye’nin 2023 yılında AB’ye sığınma başvurularında Suriye, Afganistan, Venezuela ve Kolombiya’nın ardından beşinci sırada yer aldığı öğrenildi. (DIŞ HABERLER)

habergolkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu