Haber

Vergi zamları için olağanüstü toplanan meclis tatile girdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, CHP’nin yeterli imzayla muhteşem bir toplantı talebinin ardından saat 15.00’te Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un toplantı çağrısı yapmasıyla gündeme geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Heyeti yoklama ile açıldı. CHP’nin “KDV ve ÖTV oranlarındaki artış ile temel ihtiyaç maddelerine yapılan zamların yol açtığı sorunlara çözüm bulmak üzere genel kurul yapılması” önerisinin Genel Kurul’da ön görüşmelerinin ardından genel kurul önerisi kabul edilmedi, Meclis yeniden tatile girdi.

YETERLİ SAYIYA ULAŞILDI

AK Parti ve MHP’li milletvekilleri yoklamaya katılmazken muhteşem toplantı için ihtiyaç duyulan 200 kişiye ulaşıldı. Bunun üzerine AK Parti ve MHP milletvekilleri genel kurul salonuna girdi. MHP Genel Başkanı Bahçeli de görüşmeleri izlemek üzere Genel Kurul’a katıldı.

Moderatörlüğünü MHP Meclis Başkan Yardımcısı Celal Adan’ın yaptığı oturum, muhalefet milletvekillerinin önergelerinin okunmasıyla başladı.

ÖZDAĞ: AÇIKÇA HAZIRLANMIŞTI

Oturumun ilk konuşmacısı Saadet Partisi Küme Lideri Selçuk Özdağ oldu. Hem vergi artışları hem de akaryakıt zamları için hükümete “Önceden hazırlandığı belliydi” diyen Özdağ, hükümete, “Vatandaşların sadece et değil, tencerede dert olduğunun farkında mısınız? Bu günlerde daha çok fragman ve yeni zamlar gelecek” dedi.

Özdağ, “Bu sistemdeki tüm bakanlar Tayyip Erdoğan’dır. Mehmet Şimşek’i suçlamaya gerek yok. Kendisine verilen talimatları uygulamak için getirildi.”

DERVİSOĞLU: BU ARTIŞLARIN ARKASI NE ZAMAN KESİLECEK?

İYİ Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Musavat Dervişoğlu, hükümetin ekonomi politikalarındaki başarısızlığının akademik literatürde incelenmesi gereken bir olay olarak tarihteki yerini alacağını söyledi. BEN Dervişoğlu, seçim sürecinde hükümetin vatandaşlara verdiği sözleri hatırlatarak, şunları kaydetti: Havuçtan şekere, zeytine kadar her türlü sanat eserinin artırıldığını vurgulayarak, “Bu zamlar ne zaman durdurulacak? Milletimizin bu çilesi ne zaman son bulacak?” soruyu yöneltti.

Devişoğlu, “Temel gıdadan, kitaptan, çocuk bezinden bu kadar yüksek ek vergilerin alındığı bir ülkede, eğer vergi adil bir şekilde servetten kazanan büyük sermaye sahiplerine dağıtılamıyorsa, o ülkedeki güç neoliberal uluslararası düzene teslim olmuştur. Millet acı çekecekse bedelini herkes ödeyecek, o zaman saray sefahate devam etmesin.”

“Gerçekten enflasyonla mücadele planınız varsa bu kürsüden çıkıp kısa, orta ve uzun vadeli enflasyon programınızı anlatın?” Dervişoğlu, “Vatandaşları enflasyonla ezmeyeceğiz” söyleminin bir ekonomik program değil, Türkiye gerçekleriyle örtüşmeyen sıradan bir temenni olduğunu öne sürdü.

Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Toplumun yüzde 50’den fazlasının taban ücretle çalıştığı Türkiye’de insanlar en temel ihtiyaçlarını borçlanarak karşılamak zorunda” dedi.

BEŞTAŞ: YÜKSEK KATILARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Yeşil Sol Parti Grubu adına konuşan Meral Danış Beştaş, hükümetin savaş politikaları nedeniyle insanların mahsullerinden, ceplerinden ve buzdolaplarından para kesmeye devam ettiğini belirtti. Vergilerdeki artışın gıdadan giyime, barınmadan ulaşıma kadar her şeyin mal ve hizmet fiyatlarına hızla yansıdığını belirten Beştaş, “Akaryakıttaki artışlardan dolayı uçak ve otobüs fiyatları artıyor.

Değer-fiyat bariyerinin aşıldığını ve bunun sonucunda fiyat istikrarının ortadan kalktığını vurgulayan Beştaş, Türkiye’nin bir bunalım döneminden geçtiğini ifade etti.

İktidarın enflasyonu küresel bir sorun olarak yansıttığını ancak bunun inandırıcı olmadığını, işsizliğin arttığını, emeğin değersizleştiğini, güvencesiz çalışmanın yaygınlaştığını belirten Beştaş, “İktidar halkın ekonomiyi bilmediğini düşünüyor veya dalga geçiyor. Hayat pahalılığı tavan yaptı, yoksulluk 40 bin liraya ulaştı, sermaye sınıfı ise kârına katmaya devam ediyor. Biz bu artışlara alışmayacağız, sessiz kalmayacağız.”

AKSU: DEPREMİN FİNANSMAN İHTİYACI ALINAN ÖNLEMLERLE KARŞILANIYOR

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, depremlerin sürdürülemez maliyetinin ekonomide ilave tedbirlerin alınmasını gerekli kıldığını belirterek, “Devletimizin gücü ve milletimizin takviyesiyle depremlerin neden olduğu felaketin ekonomik etkilerinin hızla ortadan kaldırılması için büyük çaba sarf ediliyor.”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi döneminde “Türkiye bir barış ve inanç adası haline gelmiştir” diyen Aksu, şunları kaydetti: Depremlerin ardından ek bütçeden 527.3 milyar lira afete yönelik ödenek ayrıldığını, 2023 yılında diğer ödenek imkanları da dikkate alındığında deprem kayıplarının giderilmesi için bütçeden sadece bu yıl 762 milyar lira harcanmasının öngörüldüğünü söyledi.

MHP’li Aksu, alınan bazı tedbirlerle deprem nedeniyle finansman ihtiyacının bir kısmının karşılanmasının mümkün hale geldiğini belirterek, “Önceliğimiz depremin yaralarını bir an önce sarmak ve deprem bölgesindeki hayatı normale döndürmek.”

GENEL GÖRÜŞME TEKLİFİ KABUL EDİLMEDİ

Görüşmeler sonunda genel görüşme açılıp açılmayacağına oylamayla karar verildi. Oylamada, oylamaya katılanların salt çoğunluğu sağlanamadı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağıran CHP’nin ‘genel kurul’ önerisi Genel Kurul’da kabul edilmedi.

Parlamento 1 Ekim’e kadar tatile girdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu