Ekonomi

BIST 100 Endeksi Günü %1,26 Değer Kaybıyla Tamamladı

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi günü yüzde 1,26 kayıpla 5.360,77 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 68,28 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 87,5 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,97 yükselirken, holding endeksi yüzde 1,34 değer kaybetti. Orta segment endekslerinde yüzde 3,19 ile en çok menkul kıymet yatırım iştirakleri kazanırken, yüzde 3,91 ile madencilik en çok kaybetti.

Mayıs ayında ABD enflasyonundaki yavaşlamanın ardından küresel piyasalar olumlu bir seyir izlerken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıklanacak para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası açıklamaları yatırımcıların ilgi odağı oldu.

Analistler, bugün açıklanacak para politikası karar metni ve Powell’ın yapacağı sözlerle yönlendirmenin önemine dikkat çekerek, bunlardan alınacak sinyallerin piyasalar tarafında etki yaratmasının beklendiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararının yarın piyasaların merkezinde olacağını belirten analistler, veri gündeminin konut satışları, yurtta bütçe dengesi, ABD ve Çin’de sanayi üretimi, perakende satışlar olduğunu söylediler. Japonya’da ve Japonya’da dış ticaret istikrarı. Özellikle Türkiye’de ağır veri gündeminin takip edileceğini de kaydetti.

ECB’nin yarınki toplantısında politika faizini 25 baz puan artıracağının kesin olduğunu söyleyen analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 5 bin 300 seviyesinin destek konumunda, 5 bin 650 seviyesinin ise destek konumunda olduğuna dikkat çekti. 5.700 puan ise direnç konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu