Haber

İspanya’da enerji krizinden etkilenen kamyoncular greve başladı

İspanya’da nakliyat bölümü çalışanlarının bağlı olduğu sendikalardan “Nakliyecileri Savunma Platformu”nun davetiyle kamyoncular güç krizinden kaynaklanan kayıplarının karşılanması talebiyle süresiz greve başladı.

Ülkede mart ayında 20 gün süren ve önemli tedarik meseleleri yaratan greve de öncülük eden platform, güç krizinden ötürü kendilerine verilen yardım kelamlarının tutulmadığını ve ziyanına çalıştıklarını savunuyor.

Giderlerinin Aralık 2021’den bu yana en az yüzde 17 arttığını belirten kamyoncular, akaryakıt fiyatlarındaki artışlara karşı kesimin ayakta kalabilmesi için daha fazla yardım istiyor.

Grev hasebiyle büyük kentlerdeki zerzevat ve meyve hallerinin giriş ve çıkışlarında zorluklar yaşansa da önemli bir olay çıkmadı. Besin bölümüne bağlı örgütler, bir yandan kamyoncuların meselelerine tahlil getirilmesini isterken, başka yandan da en önemli eser ve ham unsur temini için güvenlik ve garanti talebinde bulundu.

Tekstil bölümü temsilcileri de bilhassa yılın en değerli ticari etkinliklerinden biri olan 24 saatlik “Black Friday” indirimlerinin başlamasına iki hafta kala tedarikte yaşanacak bir sıkıntıdan tasa duyduklarını açıkladı.

Greve, nakliyat dalındaki kimi sendikalar şimdilik takviye vermedi.

Bu ortada, İspanya’nın önemli limanlarında grevin etkisinin henüz hissedilmediği bildirildi.

Grev dolayısıyla başkent Madrid’de şov düzenleyen kamyoncular, ayrıyeten yollarda trafiği yavaşlatma hareketi yaptı.

Sol koalisyon hükümeti, greve karşı çıkarak sorunun diyalogla aşılabileceğini öne sürüyor.

Hükümet temsilcileri, grevin büyümesi halinde ülkenin temel lojistik merkezlerinde polis ve jandarmanın güvenliği garanti edeceğini duyurdu.

Grevin uzun sürmesi halinde İspanyol iktisadına vereceği zararın günlük 600 milyon avroyu bulabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu