Ekonomi

Scholz: Ticari çeşitlilik Çin ile bağların kopması anlamına gelmiyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, hükümetinin Asya’daki ticari bağları çeşitlendirmeye yönelik yeni hamlesinin Çin ile ilişkilerin kopmasına yol açmaması gerektiğini söyledi.

Scholz, Pazartesi günü Singapur’da düzenlenen bir iş konferansında yaptığı açıklamada, hammaddeler ve kritik teknolojiler üzere alanlarda “riskli, tek taraflı bağımlılıkların” azaltılmasının, hükümetinin hazırladığı yenilenmiş ulusal güvenlik stratejisinde “önemli bir rol oynayacağını” söyledi.

Scholz, “Konuyla ilgili görüşümüz açık: Daha dayanıklı tedarik zincirlerine ulaşmanın en iyi yolu, ticari ilişkilerimizi çeşitlendirmek. Ancak çeşitlendirme, tamamen bağımızı koparmamız gerektiği anlamına gelmez. Bu fark, yakın ülkelerle ticaret yapma, küreselleşmeden uzaklaşma ve kendi kendine yeterlilik gibi kavramların değer kazandığı bir zamanda önem arz ediyor” tabirlerini kullandı.

Almanya’daki koalisyon hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir ülkeye çok bağımlılığın tehlikelerine dikkat çekmesinin akabinde Avrupa’nın en büyük ekonomisi için alternatif pazarlar geliştirme çabalarını hızlandırıyor.

Scholz ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Başbakan’ın G-20 zirvesi için Endonezya’ya gitmesinden evvel Vietnam ve Singapur’a başka kurumsal delegasyonlar götürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu