Ekonomi

Karadeniz’in ilk ‘sumak’ bahçeleri Samsun’da kurulacak

Doğadan toplanarak deri, boya, tıp, ilaç ve besin sanayisinde yaygın olarak kullanılan sumak bitkisi yetiştiriciliğini yaygınlaştırmayı hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Bölgesi’nin birinci kapama sumak bahçelerini kuruyor.

Sürdürülebilir kalkınma için tarım ve hayvancılık kesimlerine kıymet veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, proje üretmeye devam ediyor. Çiftçilerle işleyici firmalar ortasında uyum sağlayarak, yetiştirilen eserlerin kalitesinin ve ölçüsünün artırılmasıyla ihracatı geliştirmeye çalışan Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı, çok sayıda proje yürütüyor. Bunlardan birisi de Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi.

14 kapama bahçesi kurulacak

Tıbbi ve aromatik bitkilerden sumağın katma pahası yüksek olması sebebiyle Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı, bitkinin üretimine büyük kıymet veriyor. 19 Mayıs ilçesi Bağ Evi’nde düzenlenen törende daire başkanlığı, Alaçam, Kavak ve 19 Mayıs ilçelerinden gelen toplam 14 üreticiye 5 bin adet sumak fidanı dağıttı. Fidanları toprakla buluşturacak üreticiler, toplam 40 dekar alanda kuracakları 14 kapama bahçesinde sumak yetiştirecek.

8 aromatik bitki fidanı da dağıtılacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (DOKAP) finanse ettiği projeyle aromatik bitki çeşitlerinden sumak yetiştiriciliğini yaygınlaştıracak daire başkanlığı, daha evvel tabiattan tedarik edilen bitkinin sistemli olarak yetiştirilmesi için 116 bin TL harcayacak. Bunun yanı sıra vilayet genelinde adaçayı, nane, kekik, ekinezya, kuşburnu, karayemiş, salep ve göl soğanı fidesi ve tohumları da dağıtacak.

Bölgenin birinci bahçeleri olacak

19 Mayıs ilçesi Bağ Evi’nde düzenlenen sumak fidanı dağıtım törenine katılan Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Ali Korkmaz, projenin kentin tarım sektörüne önemli katkılar yapacağını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in çizdiği vizyon doğrultusunda üreticilerin her vakit yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizen Korkmaz, “Dünyada 20 bin civarında tıbbi ve aromatik bitki çeşidi bulunuyor. Bunun 2 bini ise yaygın olarak yetiştirilerek ticareti yapılıyor. Ülkemiz florasında yaklaşık 10 bin bitki çeşidinden 3 bin 500’ü endemiktir. Kesimlerde kullanılan 347 tıbbi ve aromatik bitkiler, ekseriyetle tabiattan tedarik ediliyor. Kentimizde tabiattan en fazla defne bitkisi toplanıyor. Yıllık 25 ton da taze salep yumrusu ticareti yapılıyor. Bu proje ile bölgemizde birinci sefer kapama bahçeleri kurularak, lokal çeşitlerin korunması sağlanacak. Sumak yetiştirecek çiftçilerimizi tebrik ediyor, kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.

Sektör için büyük önem taşıyor

Kumaş ile derilerin sarı renge boyanmasında ve ilaç sektöründe kullanılan odun dışı orman ürünlerinden sumak üretimini çok önemsediklerinin altını çizen Daire Başkanı Ali Korkmaz, “Sakız ağacıgiller familyasının bir cinsi olan sumağın 150 tipi bulunuyor. Bu tiplerden ülkemizde yalnızca derici sumağı ve boyacı sumağı yetiştiriliyor. Deri, boya, tıp, ilaç ve besin sanayisinde yaygın kullanım alanına sahip sumağın, kentimizde yetiştirilmesi büyük kıymet taşıyor. Son yıllara kadar politik ve ekonomik sebeplerle üretimi azalan sumağa talep her geçen yıl artıyor. Ekonomik, toplumsal ve kolektif kültürel yararlarının yanı sıra tıbbın öncelikle kentimizin ovalarında üretimi artırılmalıdır. Bu emelle büyükşehir belediyesi olarak, üreticilerimize tohum ve fidan dağıtıyoruz” sözlerini kullandı. – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu