Teknoloji

Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması İçin Başvurular Devam Ediyor

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji şenliği kapsamında, Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB yürütücülüğünde düzenlenen Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması müracaatları devam ediyor. Günümüzde ağır olarak bilgi teknolojileri alanında kullanılan yapay zekâ tahlillerinin sıhhat alanında kullanılmaya başlamasıyla dikkat çeken yarış büyük ilgi görüyor. Sıhhatte Yapay Zeka Yarışı sıhhat alanında karşılaşılabilecek sorunlara tahlil üretmek, bilgi birikimini ve yetişmiş insan gücünü artırmak maksadıyla düzenleniyor.

Yapay Zeka ile Sıhhat Alanında Geleceğin Tahlilleri TEKNOFEST’te…

Yapay zeka çalışmalarının temel hedeflerinden biri insanların fizikî ve ruhsal sıhhatlerinin korunması, gözetilmesi ve düzgünleştirilmesidir. Bu nedenle sıhhat alanının yapay zeka tahlilleri için önleyici, tespit edici, yönetici ve denetleyici üzere pek çok bakış açısı ile ele alınması katma kıymetli fikir ve tahlillerin gelişmesi için büyük kıymet taşımaktadır.

TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen yarışta gençler, “Bilgisayarlı Görüyle Hastalık Tespiti Kategorisi”, “Medikal Teknolojiler Kategorisi”, “Biyoinformatik Alanında Yapay Zekâ Destekli Analiz Metotları Geliştirilmesi Kategorisi” olmak üzere üç farklı kategoride yarışacak. Yarışa Türkiye ve yurt dışında tahsil gören lise öğrencileri ve mezunları, lisans, ön lisans, yüksek lisans, doktora ile açık öğretim üniversite öğrencileri ve mezunları müracaat yapabiliyor.

Başvuruların 20 Kasım tarihinde sona erdiği yarışmada Bilgisayarlı Görüyle Hastalık Tespiti Kategorisi Lise Seviyesi birincilik mükafatı 40 bin TL, ikincilik mükafatı 30 bin TL, üçüncülük mükafatı ise 20 bin TL. Bilgisayarlı Görüyle Hastalık Tespiti Kategorisi Üniversite ve üzeri Seviyesi birincilik mükafatı 100 bin TL, ikincilik mükafatı 80 bin TL, üçüncülük mükafatı 60 bin TL olarak belirlendi. Medikal Teknolojiler Kategorisi Üniversite ve üzeri Düzeyi ödülleri; birincilik 60 bin TL, ikincilik 50 bin TL, üçüncülük ise 30 bin TL. Biyoinformatik Tahlil Geliştirme Kategorisi Üniversite ve üzeri Düzeyi ödülleri ise birincilik 60 bin TL, ikincilik 50 bin TL, üçüncülük ise 30 bin TL olarak açıklandı.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu Üçe Katlanıyor

Cumhuriyetimizin 100. yılında İzmir, Ankara ve İstanbul’da düzenlenecek TEKNOFEST coşkusunu üçe katlıyor. Her yıl bir evvelki yıla nazaran daha fazla yarış kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışları olan TEKNOFEST teknoloji yarışları 2023’te 41 ana yarış 102 alt kategoride düzenleniyor. Şenlik coşkusunu Türkiye’nin dört bir yanına taşıyan, ayakları yere basmayan tek şenlik TEKNOFEST’te yarışlara katılmak için müracaatlar www.teknofest.org web sitesi üzerinden yapılacak. 13 milyon TL’nin üzerinde ödül, 30 milyon TL’nin üzerinde gereç dayanağının verileceği TEKNOFEST 2023 teknoloji yarışları için son müracaat tarihi 20 Kasım 2022.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu