Haber

Özgür Özel, Tarım Arazileri ve Zeytinlikleri İçin 112 Gün Direnen Hatay-Dikmecelileri Ziyaret Etti: “Mahkeme Kararının Derhal Uygulanması…

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TOKİ’nin tarım arazileri ve zeytinliklerin konut inşaatı amacıyla kamulaştırılmasına ve zeytinlerin kesilmesine karşı 112 gündür direnen Hatay’ın Dikmece köylülerini ziyaret etti. Depremden etkilenen köylüler Özgür Özel’e, mahkemenin “yürütmeyi durdurma kararına” rağmen arazilerde çalışmaların devam ettiğini belirtti. Özel, “Dikmece’den tüm Türk kamuoyuna şunu belirtelim, Anayasa Mahkemesi’nin ve Cumhurbaşkanı’nın destek kararı dikkate alınmadan Yargıtay tarafından hukukun üstünlüğü çiğneniyor. Bu yargı kararının derhal hayata geçirilmesi gerekiyor. takipçisi olacağız.”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Hatay’a yaptıkları ziyarette tarım arazileri ve zeytinliklerde TOKİ konutlarının yapılmasına karşı mücadele veren Hatay Dikmece köylülerini de ziyaret etti.

Dikmeceliler Özgür Özel’i davul ve zurnalarla karşıladı. Dikmeceli yaşlı bir kadın, Özel ve İmamoğlu’na gül verdi.

“ALEVİLER OLARAK BU ÜLKENİN EŞİT VATANDAŞLARI OLMAK VE BURADA KALMAK İSTİYORUZ”

Dikmece köylülerinden Hasan Özgün ise mahkeme kararına rağmen arazilerde iş makinalarının çalışmaya devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“112 gündür direniyoruz. Geçen hafta Hatay 3. Daire İdare Mahkemesi bize yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar önümüzde maalesef iş makineleri hiçbir kural, kanun, mahkeme olmadan çalışmaya devam ediyor. Biz istiyoruz” Zeytinliklerimizle, doğamızla, inancımızla, kültürümüzle burada yaşamaya devam edeceğiz.Bundan sonra, “Biz kendimizin sınır dışı edilmesine izin vermeyeceğiz. Alevi olmak hata değildir. Biz Aleviler olarak bu ülkenin eşit yurttaşları olmak istiyoruz, burada kalmak istiyoruz.”

“400 BİN ZEYTİN AĞACI KESİLMEK İSTİYOR”

400 bin zeytin ağacının kesilmesinin istendiğine işaret eden Özgün, “Bunların çoğunluğu 500-600 yıllık ağaçlar. Burası bölgenin en kaliteli zeytininin, zeytinyağının üretildiği bir yer. 100’e yakın vatandaşımızı kaybettik, şimdi de aynı yere TOKİ konutları yapılmaya çalışılıyor. Dikmece köyü zeytinlikleriyle meşhur.” “Burası bir köy, henüz depremden ölmedik. Ancak depremden sonra yolsuz, usulsüz, kuralsız uygulamalarla öldürülmeye çalışıyoruz” dedi.

“SESİNİZİ ANKARA’DAN DUYDUM”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, mahkeme kararına uyacaklarını belirterek, Manisa Yırca’da da benzer bir durumun yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

“Güzel Dikmece halkı, canlar, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Madem Ankara’dan sesinizi duyduk, gelip olayı sizin ağzınızdan duyayım dedim. Aldığım mahkeme kararı sonucunda, Başvuru üzerine hakim yürütmenin durdurulmasına karar verdi.Manisa’nın Yırca ilçesinde de benzer bir olay yaşandı. 6 bin zeytinliği kesip termik santral yapmak istediler. Yırca köylüleri zeytinliklerini korumak istedi, biz de sizin gibi direndik, yürütmeyi durdurma kararı alındı, durduruldu, sonra mahkeme kazandı.

“BU YARGI KARARI UYGULANMALI, BİZ UYGULAYACAĞIZ”

Artık bu mahkeme kararında Türk Milletinin adı yazmaktadır. Bu kararı tanımamak, Türk milletini tanımamak anlamına gelir. Mahkeme ‘dur’ dediğinde duruyor, ‘hareket’ dediğinde yürüyorsa bu bir hukuk devletidir. Mahkeme ‘dur’ dediğinde durmuyorsa hukuk devleti değildir, orada bir düzen olmayacaktır. Siz kurallara uymazsanız vatandaştan da uymasını bekleyemezsiniz. Bu nedenle siz güzel Dikmece halkına, mahkemenin Dikmece’den verdiği yürütmeyi durdurma kararına derhal uyulması gerektiğini ve süreci en yakından takip edeceğimizi belirtmek isterim. Dikmece’deki 500 yıllık zeytin ağacı bir kere yok olursa bir daha geri gelmeyecektir. 500 yıllık zeytin ağacını kestikten sonra başka bir karar verdiğinizde onu nasıl geri getireceksiniz? Dikmece konusunda tüm Türk kamuoyuna şunu anlatalım, Yargıtay Anayasa Mahkemesi kararını dikkate almıyor ve Cumhurbaşkanı destekliyor diye hukukun üstünlüğü çiğneniyor. “Bu yargı kararının mutlaka uygulanması gerekiyor, biz de takipçisi olacağız.”

“SİZ ÇOK GÜZEL, TEMİZ KALPLİ İNSANLARSINIZ”

Çok net olan bir şey var ki, deprem barınaklarının bir an önce yapılmasını istiyoruz. En sağlam temeller üzerine inşa edilmesini istiyoruz. Elbette bu konuda hızlı hareket etmek istiyoruz ama mahkeme ‘zeytinleri kesemezsiniz, bu ağaçları kesmek doğru değil’ derken bunu dikkate almamak lazım. “Sizler çok güzel insanlarsınız, çok temiz kalpli insanlarsınız, hepinizi çok seviyoruz.”

ÖZEL SOSYAL MEDYA HESABINDAN DA MESAJ PAYLAŞTI

CHP Genel Başkanı Özel, ziyaretinin ardından X Platformu’ndan Dikmece halkının mücadelesine ilişkin şu mesajı paylaştı:

“Hatay Dikmece’de 112 gündür zeytinlikler için sürdürülen direnişe destek verdim. “Türk Milleti adına verilen yürütmenin durdurulması kararını tanımamak, Türk milletini tanımamak demektir. “Mahkeme dur dediğinde durmuyorsa hukuk devleti değildir, orada emir de olmaz.”

NE OLDU?

Yeni konut üretimi için deprem bölgesindeki orman alanları ve zeytinliklerin imara açılmasını öngören yönetmeliğin 14 Temmuz’da TBMM’de kabul edilmesinin ardından Hatay’da tarım arazilerine konut yapılması için adımlar atılmaya başlandı. , deprem bölgesi.

TOKİ’nin kalıcı konut yapması için Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Dikmece köyü arazisinin bir kısmının kamulaştırılması kararı alınırken, jandarma eşliğinde iş makineleriyle köylülerin tarım arazilerine girildi. Arazilerine iş makinelerinin girmesini engellemeye çalışan köylüler dövülerek gözaltına alındı.

Dikmeceliler, STK ve siyasi parti milletvekillerinin de aralarında bulunduğu Büyük Toplantı için 26 Ağustos’ta köylerinde bir araya geldi. Köylüler 29 Temmuz’dan bu yana kamulaştırmalara karşı köy meydanında nöbet tutarken, tarım alanlarında iş makinelerinin çalışmaları da sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu