Ekonomi

Siemens’in net karı 2024 mali yılında yüzde 56 arttı

Siemens, 2024 mali yılına ilişkin bilgiler paylaştı. Buna göre net kâr yüzde 56 arttı. Endüstriyel iş kolu kârı, neredeyse tüm endüstriyel iş birimlerinde 2,7 milyar avro artarak mali yılın ilk çeyreğinde rekor kırdı. Bu sonuçlara göre 2024 mali yılına ilişkin beklentilerini netleştiren şirket, Kasım 2023’te açıkladığı gibi yakın vadede 5 yılı kapsayan ve hacmi 6 milyar Euro’ya varan yeni bir hisse geri alım programı başlatacağını duyurdu. .

Siemens’in açıkladığı bilgilere göre sipariş alımı 2024 yılının ilk çeyreğinde kıyaslanabilir bazda yüzde 2 artışla 22,3 milyar Euro’ya ulaştı. Gelir benzer bazda yüzde 6 artışla 18,4 milyar Euro’ya yükseldi. Endüstriyel İş Kolu karı 2,7 milyar Euro olarak kaydedilirken, Endüstriyel İş Kolu kar marjı yüzde 15,8’e yükseldi. Küme düzeyinde serbest nakit akışı önceki yıla göre önemli ölçüde artarak 1,0 milyar Euro’ya ulaştı. Net gelir yüzde 56 artışla 2,5 milyar euroya yükseldi. 2023 mali yılı için hisse başına 4,70 Euro tutarındaki temettü teklifi sanal ortamda gerçekleştirilecek Yıllık Hissedarlar Toplantısında oylanacak.

“KÂRLI BÜYÜME YOLCULUĞUMUZA DEVAM ETTİK”

Sonuçlar hakkında yorum yapan Siemens Başkanı ve CEO’su Roland Busch, “Siemens bir kez daha güçlü bir çeyrek geçirdi ve kârlı büyüme yolculuğuna devam etti. Yapay zekayı daha da erişilebilir hale getirmek için Microsoft ve AWS ortaklıklarımızın kapsamını genişlettik. Müşterilerimiz kendilerini dijitalleşme ve sürdürülebilirlik dönüşümlerinde.” “Onları destekleyecek teknoloji ortakları olarak bize güvenleri tam” dedi.

Siemens AG Finans Müdürü Ralf P. Thomas şunları söyledi: “Serbest nakit akışımız, geçen yılın aynı çeyreğine göre belirgin bir artışla 1 milyar Euro’yu aştı. Yürütme gücümüzü artırmaya odaklanmaya ve 2024 mali yılına ilişkin beklentilerimizi netleştirmeye devam ediyoruz. yıl.”

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Siemens, 2024 yılının ilk çeyreğinde gelirini karşılaştırılabilir bazda yüzde 6 artırarak 18,4 milyar Euro’ya çıkardı, yani kur ve portföy etkilerinden arındırılmış olarak (2023 ilk çeyreği: 18,1 milyar Euro). Sipariş alımlarının toplamı 22, Karşılaştırılabilir bazda bir önceki yıla göre yüzde 2 artış göstererek 3 milyar avroya (2023 ilk çeyreği: 22,6 milyar avro) ulaştı.

“Kalan siparişler 113 milyar Euro ile rekor kırdı. Endüstriyel İş Kolu kârı yüzde 3 artışla 2,7 milyar Euro’ya yükselerek mali yıl bazında yeni bir ilk çeyrek rekoru kırdı (2023 ilk çeyreği: 2,7 milyar Euro). Endüstriyel İş Kolu karı yüzde 3 artışla 2,7 milyar Euro’ya yükseldi. Siemens Energy AG’deki yüzde 8,0 hissenin Siemens Pension-Trust eV’ye devri ve özsermaye yöntemi muhasebesinin sona erdirilmesiyle bağlantılı olarak marj yüzde 15,8’e yükseldi (2023’ün ilk çeyreği: yüzde 15,7) Net gelir yüzde 56 artışla 2,5 milyar avroya yükseldi (2023’ün ilk çeyreği: 1,6 milyar euro), satın alma fiyatı dağıtım muhasebesi öncesi Siemens Enerji Yatırımları Hissesi’nde 0,5 milyar euroluk kazanç da dahil olmak üzere güçlü bir ivmeyle Kişi başına temel fayda, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 53 artarak 3,19’a ulaştı. avro (2023 ilk çeyreği: 2,08 avro). Sürdürülen ve durdurulan faaliyetlerden elde edilen serbest nakit akışı, mevsim koşulları dikkate alındığında mükemmel bir seviyeye ulaştı. Bir önceki yıla göre ciddi bir iyileşme göstererek 1,0 milyar Euro’ya ulaştı (2023 ilk çeyreği: 0,1 milyar Euro). Bu artışın temelinde Endüstriyel İş kolundaki serbest nakit akışındaki 1,3 milyar Euro’luk (2023 ilk çeyreği: 0,4 Euro) artış yer aldı.

“Dijital Endüstriler iş kolundaki 4,6 milyar avroluk toplam gelir, karşılaştırılabilir bazda neredeyse sabit kaldı. Yazılım segmentindeki yüksek gelirler, özellikle yüksek marjlı ürünlerde olmak üzere otomasyon segmentindeki gelir düşüşleriyle fazlasıyla dengelendi. Siparişler, yıldan yıla zayıflayan piyasa koşulları ve müşteri stoku Karşılaştırmalı olarak bakıldığında, özellikle otomasyon iş kollarının etkisiyle erimenin devam etmesi nedeniyle kâr yüzde 31 azalarak 4,0 milyar avroya, kâr ise yüzde 20 azalarak 895 milyon avroya geriledi. Özellikle düşük kapasite kullanımı ve daha az elverişli ürün karması nedeniyle euro seviyesinde gerçekleşen bu durumun sonucunda kar marjı yüzde 19,6 olarak kaydedildi.

“5,8 milyar avroluk güçlü bir performans sergiledi ve geçen yılın aynı çeyreğindeki gibi yüksek bir seviyede kaldı. Siparişlerin bir kısmı yeniden imzalanan değerli sözleşmelerdi. Gelir, karşılaştırılabilir bazda yüzde 9 artarak 4,8 milyar dolara yükseldi. Örneğin veri merkezleri ve elektrik Dağıtım talebinin artması, özellikle satış döngüsü kısa olan işletmelerde makroekonomik aksaklıkların telafi edilmesine yardımcı olduğundan tüm bölgeler gelir artışına katkıda bulundu. Kâr yüzde 26 artarak 885 milyar Avro’ya yükselirken, kâr marjı da yüzde 18,3 olarak gerçekleşti ( 2023’ün ilk çeyreği: yüzde 15, 3). Geçmiş portföy faaliyetleriyle ilgili bir yükümlülüğün kısmen ortadan kaldırılmasından kaynaklanan 94 milyon Euro’luk olumlu etki sayesinde Akıllı Altyapı işinde hem kâr hem de kârlılık şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı.

“Mobilite işinde gelir, benzer bazda yüzde 12 artışla 2,7 milyar Euro’ya yükseldi. Sipariş alımı, büyük sipariş hacimlerindeki büyümenin etkisiyle benzer bazda yüzde 92 artışla 5,6 milyar Euro’ya yükseldi. Mobilite çift haneli gelir artışı elde etti İşkolu, tüm birimlerinde özellikle demiryolu araçları ve demiryolu altyapı birimlerinde kalan siparişlerin gelire dönüştürülmesi konusunda güçlü bir performans sergiledi.Kar yüzde 29 artışla 251 milyar Euro’ya yükselirken, kar marjı ise 9,3 olarak kaydedildi. Rusya’nın etkisinin devam etmesi bu oranın yaklaşık bir puanlık katkısına neden oldu.

“Siemens AG’nin olağan Yıllık Hissedarlar Toplantısı, şirketin ilk çeyrek rakamlarının açıklanmasının hemen ardından bugün yapılacak. Siemens hissedarları, Yönetim ve Denetleme Kurullarının hisse başına 4,70 avroluk temettü temettü olarak dağıtılmasına ilişkin teklifini oylayacak. 2023 mali yılı için hak 2022 mali yılı temettüsünden 0 “0,45 € daha yüksek olan teklif edilen temettü, Siemens’in kademeli temettü politikasının göstergesidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu